Yeşil binalarda evsel atık yönetimi
Domesti̇c waste management on green buildings
  1. Tez No: 486779
  2. Yazar: SAYGIN DOĞANCILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SULTAN YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada İkon Hafriyat Konut İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin tarafından yapılan Gültepe Mahallesi 881 Sokak (825 Ada 5 Parsel B Blok) Adana Sarıçam adresindeki iki bloktan oluşan Ege Life Konutları katı atık yönetimi konu alınmıştır. Ege Life konutlarında evsel atıklar sınıflarına göre kaynağında ayrılacak olup geri dönüşebilen atıkların miktarı ve doğaya olan katkısı hesaplanmıştır. Ayrıca geri kazanılabilen atık miktarından gelir sağlanması ve bu gelirin örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır. Ege Life gibi sitelerde kaynağında ayırım prensibine göre yapılacak katı atık yönetimi ile gelir ve çevreye katkısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, solid waste management of Ege Life Apartments which consists of two blocks, constructed by Ikon Hafriyat Ltd at Street number 881, Gültepe District, Sarıçam, Adana, was analyzed. Domestic waste generated at Ege Life was separated according to their classes in the source, amount and environmental contribution of recyclable waste was calculated. Additional aims were, generating a substantial income from the waste and having this income model to set an example. Solid waste management, at housings such as Ege Life, based on separation at the source, income and environmental contribution issues were discussed.