Sürdürülebilirlik bağlamında geleneksel ve/veya yerel mimari: Geleneksel İran mimarisi
Traditional and/or vernacular architecture in the context of sustainability: Vernacular architecture of Iran
  1. Tez No: 486809
  2. Yazar: SHAYLAN OUDEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DİLAY GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı günümüzde neredeyse her alanda dikkatleri üzerine çeken bir konudur ve olmaya devam etmektedir. Artan çevresel problemlere çözümler aranırken, yerel mimarinin yeninden keşfedilmesi aranılan çözümlere bir başvuru kaynağı olmaktadır. Bu tezin temel amacı, sürdürülebilir mimari ve geleneksel ve/veya yerel (vernacular) mimarinin karşılıklı etkileşimi ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada Geleneksel İran Mimarisi, sürdürülebilir mimarinin tasarım parametreleri bağlamında incelenmiştir. Saha araştırması ve akademik çalışmaların bulgularına dayanarak İran'nın geleneksel bölgeleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bölgelerin iklim ve coğrafi özellikleri analiz edilmiş, bölge karakteristiği saptanmış, bulgular sürdürülebilirlik bağlamında incelenmiştir. Kullanılan geleneksel mimari (yerel) kavramı, yerel mimariyi de içeren bir kavramdır. Ancak çalışmanın konusu olan yerel mimari geçmişten günümüze değin ayakta kalabilen yerel mimari olarak kullanılmıştır. Bu nedenle tezin içinde geleneksel ve/veya yerel mimari terimini kullanmak uygun bulunmuştur. Çalışma yöntemi olarak, belge tarama, betimleme, tipolojik analizler ve vaka analizi çalışma yöntemleri kullanılarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability continues to be a subject that attracts attention in almost every field today. While seeking solutions to increasing environmental problems, the discovery of the vernacular architecture becomes a reference source for the solutions. The main aim of this thesis is to reveal the mutual interaction between sustainable architecture and traditional and/or vernacular architecture. In this study, Iran's Vernacular Architecture is examined in the context of the design parameters of the sustainable architecture. The traditional regions of Iran have been examined and analyzed based on the findings of field research and academic studies. The climate and geographical characteristics of the regions were analyzed and the findings were examined in the context of sustainability. The traditional concept of architecture which is used in the study, is a concept that also includes vernacular architecture. However, vernacular architecture which is the subject of the thesis, has been used as an architecture that can survive from the past to nowaday. For this reason, it is appropriate to use the term traditional and/or vernacular architecture in the study. Document scanning, description, typological analysis and case analysis were completed using as the article's methods.