Kırık tedavisinde kullanılan plak-vida yönteminde çeşitli vida kombinasyonlarının incelenmesi
Examination of various screw combination at plate and screw methods used in the treatment of fractures
  1. Tez No: 486855
  2. Yazar: RAMAZAN ÇAĞRI KUTLUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZCAN ŞEKERCİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAĞDAŞ YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kırık kemiklerin tedavisinde geleneksel bir yöntem haline gelen plak-vida kullanımı üzerine daha rijit bir bağlantı elde etmek için çeşitli kombinasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu tez kapsamında yapılan biyomekanik çalışmada, kombine delik özelliğine sahip LC-DCP plaklar ile vida kombinasyonu çalışması yapılmıştır. 3 farklı kombinasyonda kompresyon amaçlı kullanılan kilitsiz vida farklı deliklere yerleştirilerek, dinamik eğilme kuvveti altında, bağlantıların dayanımları incelenmiştir. Sonuç olarak kompresyon vidasının kırık hattından uzaklaştıkça plak, vida ve kemikten oluşan bağlantının dayanımının azaldığı görülmüştür. Ayrıca 3. Kombinasyondaki bütün bağlantılar, kemiğin kırılması sonucunda zarar gördüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various combination studies have been carried out to obtain a more rigid joint on the use of plate-screws, which has become a traditional method in the treatment of broken bones. In the biomechanical study carried out within the scope of this thesis, the combination of screw and LC-DCP plates with combined hole properties was studied. The unlocked screw used for compression in 3 different combinations was placed in different holes and the strengths of the joints under dynamic bending force were investigated. As a result, as the distance from the fracture side of the compression screw increases, the resistance of the joint consisting of plate, screw and bone decreases. Furthermore, all connections in the 3rd combination were found to be damaged as a result of the fracture of the bone.