Farklı tip otomobillerin elektrikli otomobile dönüştürülmesi için optimal enerji tüketimi açısından güç hesaplamaları üzerine gerçek bir uygulama
A real application on power computations in terms of optimal energy consumption to turn different kinds of automobiles into electrical automobiles
- Tez No: 486882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Küresel ısınmanın etkilerinin belirgin bir şekilde gözlendiği günümüzde çevre kirliliği ve temiz enerji kaynakları daha bir önem kazanmaktadır. Çevre kirliliğine etki eden faktörlerin başında ulaşım kaynaklı karbon salınımı gelmektedir. Petrol ve benzer yakıtları kullanan içten yanmalı motorlar hava kirliliğine yol açarak sera etkisine neden olmaktadır. Bu nedenle elektrik, hidrojen vb. temiz enerji kaynaklarını kullanan araçların geliştirilmesi ve kullanımı büyük önem taşımaktadır. Elektrikli otomobiller, temiz enerji kullanımı avantajlarından dolayı günümüzde içten yanmalı motorlara sahip otomobiller için ciddi bir rakip durumundadır. Öyle ki büyük otomobil firmaları bu alandaki yatırımlarını arttırmakta, hatta belirli bir süre sonrasında sadece elektrikli otomobil üreteceklerini belirtmektedir. Kısa menzil, uzun şarj süresi, yetersiz şarj istasyonu, yüksek fiyat gibi olumsuzluklara sahip olan elektrikli otomobillerin bu alanlardaki gelişmelere paralel olarak otomobil satışlarında pazar payı artmaktadır. Standart otomobillerin elektrikli otomobile dönüşümünde araç ağırlığı ve kullanılan akü-batarya grubu ağırlığı en büyük sorunu oluşturmaktadır. Batarya teknolojisinin gelişimi ile birlikte daha hafif batarya grubu ile daha yüksek performans sağlanmaktadır. Ayrıca elektrikli otomobillerin kullanım maliyetleri standart otomobillere oranla daha ucuzdur. Dolayısıyla uzun vadede çevreye zararı en az olan ve ucuz maliyetle kullanım imkanı sağlayan elektrikli otomobiller çağımızın en büyük ulaşım dönüşümü olacaktır. Bu tezde standart bir otomobilin elektrikli otomobile dönüştürülmesi süreci incelenmiştir. Trafikten çekilmiş olan Fiat 126 Bis marka otomobil alınıp motor aksamı çıkarılmış, araç boya işleminden geçirilmiş, oto elektrik sistemi oluşturulduktan sonra motor şanzıman bağlantısı sağlanmıştır. Motor-sürücü devresi, akü grubu, ölçü aletleri, göstergeler, röle, sigorta bağlantıları yapıldıktan sonra araç test edilmiştir. Araç testinde Akım, Gerilim gibi verilerin kaydı için Arduino Uno ve Arduino SD Veri Kayıt Eklentisi kullanılmış, elde edilen veriler grafiğe dönüştürülerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in which we observe more clearly the effects of global warming, environmental pollution and clean energy sources are gaining more and more importance. Environmental pollution is one of the factors that influence carbon emissions from transport. Internal combustion engines that use oil and similar fuels lead to air pollution and the greenhouse effect. For this reason, the development and use of vehicles that use clean energy sources such as electricity, hydrogen, etc. are of great importance. Due to their advantages of using clean energy, electric cars are serious competitors today for cars with, internal combustion engines. Therefore big automobile companies increase investment in this area, and even declare that they will produce only the electric car after a certain time. In spite of adversities such as short range, long charging times, insufficient charging stations and the high price, the share of electric cars in automobile sales is increasing in parallel with the developments in these areas. In the conversion of standard cars to electric cars, the vehicle weight and the types of battery used create the biggest problem. Along with the development of battery technology, better performance can be provided with a lighter battery. Also the use of electric cars is less expensive compared to the costs of the standard car. Thus, with a cheaper cost and a minimum of damage to the environment in the long term, electric cars will transform transportation deeply. In this thesis, the conversion process of a standard car into an electric car was investigated. A Fiat 126 bis car was taken out of the traffic and it's motor assembly was removed. Then it went through the process of car painting, and the transmission and motor was connected after the electrical system was created. Motor-driver circuit, battery group, measuring instruments, gauges, relays, fuse links were arranged and then the vehicle was tested. During the vehicle test, data such as voltage, current, etc. were recorded using Arduino Uno Arduino SD data logger, and the data obtained were converted to a graph and interpreted.