Mersin Körfezi'nden avlanan bazı lessepsiyen balık türlerinin yağ ve yağ asitleri profilindeki mevsimsel değişimlerin belirlenmesi
Determination of seasonal changes in the fat and fatty acid profile of some lessepsian fish species from Mersin Bay
- Tez No: 486891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Mersin Körfezi'nden avlanan bazı lessepsiyen balık türlerinin (Nemipterus randalli (Russell,1986), Saurida lessepsianus (n. sp. Russell, 2015), Upeneus moluccensis (Bleeker, 1885) ve Pelates quadrilineatus (Blotch, 1790)) yağ ve yağ asitleri profilindeki mevsimsel değişimler belirlenmiştir. N. randalli ve U. moluccensis'in en yüksek yağ düzeyi sonbahar mevsiminde, S. undosquamis ve P. quadrilineatus'un ise ilkbahar mevsiminde olduğu tespit edilmiştir. Bu dört tür içinde dört mevsim boyunca yüksek oranda ölçülen doymuş temel yağ asitleri palmitik asit (C16:0) ve stearik asit (C18:0), tekli doymamış temel yağ asitlerinde palmitoleik asit (C16:1), oleik asit (C18:1n9c), dokosenoik asit (C22:1n11), çoklu doymamış yağ asitlerinden eikosapentaenoik asit (EPA, C20:5n3) ve dekosaheksaenoik asit (DHA, C22:6n3) olarak tespit edilmiştir. N. randalli'de en yüksek palmitik asit değeri % 20.72 iken stearik asit % 19.14'tür. Tekli doymuş yağ asitlerinden palmitoleik asit, oleik asit, dokosenoik asit düzeyleri sırasıyla % 3.31, % 7.98, % 7.80 olarak tespit edilmiştir. Çoklu doymamış yağ asitlerinden EPA ve DHA düzeylerinin en yüksek değeri sırasıyla % 5.34, % 20.72 olarak bulunmuştur. S. lessepsianus'un en yüksek palmitik asit ve stearik asit değeri % 22.97, % 15.93'tür. Tekli doymuş yağ asitlerinden, oleik asit, dokosenoik asit düzeyleri sırasıyla % 3.80, % 7.84, % 3.48 olarak tespit edilmiştir. Çoklu doymamış yağ asitlerinden EPA ve DHA düzeylerinin en yüksek değeri sırasıyla % 4.22, % 31.91 olarak bulunmuştur. U. moluccensis'in en yüksek değerleri palmitik asit, stearik asit, palmitoleik asit, oleik asit, dokosenoik asit, EPA ve DHA düzeyleri sırasıyla % 25.36, % 12.39, % 3.92, % 10.99, % 3.63, % 5.45, % 24.96 olarak tespit edilmiştir. P. quadrilineatus'un en yüksek palmitik asit değeri %22.74 iken stearik asit %13.86'tür. Tekli doymuş yağ asitlerinden palmitoleik asit, oleik asit, dokosenoik asit düzeyleri sırasıyla % 3.02, % 21.32, % 4.98 olarak tespit edilmiştir. Çoklu doymamış yağ asitlerinden EPA ve DHA düzeylerinin en yüksek değeri sırasıyla % 5.45, % 13.42 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study seasonal changes in the fat and fatty acid profile of some lessepsian fish species (Nemipterus randalli (Russell,1986), Saurida lessepsianus (n. sp. Russell, 2015), Upeneus moluccensis (Bleeker, 1885) ve Pelates quadrilineatus (Blotch, 1790)) catching from Mersin bay have been determined. The highest lipid levels of N. randalli and U. moluccensis were detected in the autumn, while S. undosquamis and P. quadrilineatus were found in the spring. The major fatty acids for these four species: palmitic acid (C16: 0) and stearic acid (C18: 0) in SFAs, palmitoleic acid (C16:1) and oleic acid (C18:1n9c) in MUFAs, 11-docosanoic acid (C22:1n11), eicosapentaenoic acid (EPA, C20:5n3) and decosahexaenoic acid (DHA, C22:6n3) in PUFAs. The highest palmitic acid value was 20.72% while the highest stearic acid value was 19.14% for N. randalli. The palmitoleic acid, oleic acid, and docosanoic acid levels were found to be 3.31%, 7.98% and 7.80%, respectively. The highest values of EPA and DHA levels were found to be 5.34% and 20.72%, respectively. The highest palmitic acid and stearic acid values of S. lessepsianus were 22.97% and 15.93%, respectively. Palmitoleic acid, oleic acid and docosanoic acid levels were 3.80%, 7.84% and 3.48%, respectively. The highest values of EPA and DHA levels were found to be 4.22% and 31.91%, respectively. The highest values of U. moluccensis were determined as 25.36%, 12.39%, 3.92%, 10.99%, 3.63%, 5.45% and 24.96% of palmitic acid, stearic acid, palmitoleic acid, oleic acid, docosanoic acid, EPA and DHA. The highest palmitic acid value of P. quadrilineatus was 22.74% while for the stearic acid was 13.86%. Palmitoleic acid, oleic acid and docosanoic acid levels were determined as 3.02%, 21.32% and 4.98%, respectively. The highest values of EPA and DHA levels were found as 5.45% and 13.42%, respectively.