Primer hiperparatiroidide intraoperatif parathormon ölçümünün etkileri
Effects of intraoperative parathormone monitoring in primary hyperparathyroidism
- Tez No: 486965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS NADİ YÜKSEK, DR. SABRİ ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Primer hiperparatiroidinin (PHPT) tek tedavi seçeneği cerrahidir. Genellikle patolojik bezin çıkarıldığının teyit edilmesi için intraoperatif parathormon (IOPTH) ölçümü yapılması önerilmektedir. Öte yandan IOPTH ölçümü yapılmadan da yüksek cerrahi başarıya ulaşılabildiğini bildiren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada PHPT'de IOPTH ölçümü yapılan hastaların klinikopatolojik özelliklerinin ortaya çıkarılması; IOPTH ölçümü yapılan ve yapılmayan hastaların klinik, biyokimyasal, radyolojik ve patolojik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014 ve Aralık 2016 tarihleri arasında Primer Hiperparatiroidi nedeniyle opere edilen 185 hastanın klinik, biyokimyasal, radyolojik ve patolojik sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. İstatistiksel analizlerde nitel veriler için kikare analizi, nicel veriler için bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Bulgular: Toplam 92 hastada (%49,7) IOPTH ölçümü yapılmıştır. Toplamda 82 hastada (%89,2) IOPTH ölçümü klinik olarak doğru sonucu gösterirken, yalancı negatiflik %10,2 ve yalancı pozitiflik ise %25 olarak saptanmıştır. IOPTH ölçümünün sensitivitesi %89,8 ve spesifitesi %75 olarak saptanmıştır. IOPTH düzeyinde düşüş olan ve olmayan gruplar arasında preoperatif Ca, PTH, P, vitamin D, ALP düzeylerinde, frozen inceleme yapılması, hastanede yatış süresi ve patolojik bez çapı arasında fark saptanmamıştır. Hiperplazi nedeniyle birden fazla patolojik bezi olan vakalarda IOPTH seviyesinde düşüş olma oranı (%66,6) daha düşükken, tek adenom varlığında ise daha yüksekti (%89,7) (p=0,08). IOPTH ölçümü yapılan grubun cerrahi başarı oranı %95,7 iken, IOPTH ölçümü yapılmayan grubun %90,3 olarak saptanmıştır (p=0,25). IOPTH ölçümü yapılan ve yapılmayan gruplar arasında preoperatif Ca, PTH, P, Vitamin D, ALP düzeyleri, üriner taş varlığı, osteoporoz varlığı, yapılan ameliyat çeşidi, frozen inceleme yapılma durumu, hastanede yatış süresi, patolojik bez lokalizasyonu ve patolojik bez çapı arasında ise fark saptanmamıştır. Sonuçlar: IOPTH ölçümü yüksek doğruluk oranına sahip güvenilir bir testtir. IOPTH ölçümü yapılmaması kabul edilebilir cerrahi başarı oranının altına düşmeye neden olabilmektedir. Preoperatif lokalizasyon çalışmaları cerrahi bulgularla uyumlu da olsa, PHPT nedeniyle özellikle minimal invaziv paratiroidektomi yapılacak hastalarda IOPTH ölçümü yapılmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Background: Surgery is the only cure for primary hyperparathyrodism (PHPT). Intraoperative parathormone (IOPTH) monitoring is offered to confirm that pathologic gland is removed. On the other hand, it is also argued that a high surgical success can be achieved without use of IOPTH monitoring. The purpose of this study was to determine clinicopathological features of the patients with IOPTH monitoring and to compare clinical, biochemical, radiological and pathological results of patients with and without IOPTH monitoring. Methods: The study involved retrospective collection of clinical, biochemical, radiological and pathological results of 185 patients who underwent surgery for PHPT between January 2014 and December 2016. In statistical analysis, chi-square analysis for qualitative data and independent samples t-test for quantitative data were used. Results: Intraoperative PTH monitoring was performed in 92 (%49,7) patients. The overall accuracy, false negativity and false positivity of IOPTH were %89,2, %10,2 and %25, respectively. Sensitivity and specifity of IOPTH were %89,8 and %75, respectively. There were no difference in preoperative Ca, PTH, P, vitamin D, ALP levels, frozen section performed or not, length of hospital stay and pathological gland diameter between two groups of patients with or without a decrease in IOPTH levels during surgery. The rate of decrease in IOPTH levels was lower in multigland disease (%66,6) than single adenoma (%89,7) (p=0,08). The surgical success rate was %95,7 in patients with IOPTH monitoring, and was %90,3 in patients without IOPTH monitoring (p=0,25). There were no difference in preoperative Ca, PTH, P, vitamin D, ALP levels, having kidney stones, having osteoporosis, type of operation performed, frozen section performed or not, length of hospital stay, pathological gland localisation and diameters between two groups of patients with or without IOPTH monitoring. Conclusion: IOPTH monitoring is a reliable test with a high accuracy rate. Without using IOPTH monitoring, surgical success rate falls below the acceptable level in primary hyperparathyroidism. IOPTH monitoring should be used in patients with PHPT especially in minimally invasive parathyroidectomy even if preoperative localisation studies are concordant with surgical findings.