Akut bronşioliti olan hastalarda bioelektrik impedans analizi ve n-terminal PRO-C tipi natriüretik peptid arasındaki ilişki
Relationship between bioelectric impedans analysis and N -tterminal PRO B type natriuretic peptide in acute bronchiolitis
  1. Tez No: 487006
  2. Yazar: MAHMUT CAN ŞERBETÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMIN ALTUNER TORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Akut bronşiolit, özellikle iki yaş altı çocuklarda küçük hava yollarının enflamatuar obstrüksiyonu sonucu ortaya çıkan alt solunum yollarının en sık görülen hastalığıdır. Hastalık seyirinde takipne, ateş ve oral alımın azalmasına bağlı olarak dehidratasyon geliştiği belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, akut bronşioliti olan çocuklarda ekstraselüler sıvı hacmi (ECW), N terminal pro B tipi natri üretik peptid (NT-pro BNP) düzeyi ölçülerek, akut bronşiolitli hasta grubunda dehidratasyon düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Metod:Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi genel pediatri servisinde yatan ve genel pediatri polikliniğine başvuran hastalar üzerinde yapıldı. Genel pediatri servisinde yatan ve polikliniğine başvuran çocuklardan belirlenen kriterlere göre kontrol ve hasta grubu seçildi. On altı hafif akut bronşiolit (8 erkek,8 kız), 16 orta akut bronşiolit (8 erkek,8 kız), 16 ağır akut bronşiolit (8 erkek,8 kız) olmak üzere 48 çocuktan hasta grubu, genel pediatri polikliniğine başvuran 16 sağlıklı erkek ve 16 sağlıklı kız çocuk kontrol grubu olarak alındı. Hastaların başvuru anında ve tedavi sonrasında ECW ve NT-pro BNP ölçümleri yapıldı. Bulgular:Akut bronşiolitli hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla ECW anlamlı olarak düşük iken NT-pro BNP anlamlı olarak yüksek saptandı. ECW ve NT-pro BNP arasında negatif korelasyon mevcuttu. Tedavi sonrasında ECW'nin tedavi öncesine kıyasla anlamlı derecede arttığı, NT-pro BNP'nin ise anlamlı derece azaldığı saptandı. Hasta alt grupları kendi arasında kıyaslandığında tedavi öncesi değerlendirme de orta ve ağır akut bronşiolit, hafif ve ağır bronşiolit grupları arasında tedavi sonrasında NT-pro BNP değerleri açısından anlamlı fark mevcut iken, hafif ve orta akut bronşiolit grupları arasında NT-pro BNP değerleri açısından anlamlı fark saptanmadı. Tedavi sonrası ECW açısından incelendiğinde hafif ve orta akut bronşiolit, hafif ve ağır bronşiolit grupları arasında anlamlı fark mevcut iken orta ve ağır akut bronşiolit grupları arasında anlamlı fark saptanmadı. Tedavi sonrası değerlendirmede hafif ve orta akut bronşiolit, orta ve ağır akut bronşiolit grupları arasında tedavi sonrası NT-pro BNP ve ECW açısından fark yok iken, hafif ve ağır akut bronşiolit grupları arasında NT-pro BNP ve ECW arasında anlamlı fark mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute bronchiolitis is the most common lower respiratory tract infection as a result of inflammatory blocks of the small airways in children younger than two years old. Dehydration may develop due to tachypnea, fever and difficulty oral intake during the course of the disease. The aim of this study is to evaluate degrees of dehydration in infants with acute bronchiolitis by measuring N-Terminal Pro-B-Type Natriuretic Peptide Levels and extracellular water (ECW). Patient and Methods: This study was performed on out-patients and in-patients who were admitted to Department of General Pediatrics at Kayseri Training and Research Hospital of University of Health Sciences. The patient and control groups were selected according to the inclusion criteria. There were admitted to the general pediatrics clinic 16 healthy men and 16 healthy girls were taken as the control group and 48 patient children including 16 mild bronchiolitis (8 male,8 female),16 moderate bronchiolitis(8 male,8 female),16 severe bronchiolitis (8 male,8 female). N-Terminal Pro-B-Type Natriuretic Peptide Levels and extracellular water (ECW) of all children were measured on admission and posttreatment. Results: ECW was significantly lower in the acute bronchiolitis group than in the control group, whereas NT-pro BNP was significantly higher. There was a negative correlation between ECW and NT-pro BNP. After the treatment, ECW was significantly increased compared to the pre-treatment, while NT-pro BNP noticeably decreased. When comparing the patient subgroups, there was a significant difference in the NT-pro BNP values between the groups of moderate and severe acute bronchiolitis in the pretreatment evaluation and between the groups of mild and severe bronchiolitis after the treatment, while not a difference detected forthe NT-pro BNP values between the mild and moderate acute bronchiolitis groups. In terms of ECW% evaluation after the treatment, there was a considerable difference between the groups of mild and moderate acute bronchiolitis, mild and severe bronchiolitis, but no significant difference was found between the moderate and severe acute bronchiolitis groups. There was no difference in post-treatment NT-pro BNP and ECW% between the groups of mild and moderate acute bronchiolitis, moderate and severe acute bronchiolitis, and there was a significant difference in NT-pro BNP and ECW% between mild and severe acute bronchiolitis groups. Conclusion: Acute bronchiolitis may result in dehydration and as the severity of the disease increases, the degreeof dehydration increases. Although the importance of hydration in the treatment of acute bronchiolitis is mentioned in the literature, with acute bronchiolitis are received restricted fluid to avoid heart failure in clinical practice. However, our study recommends that intravenous fluid therapy is essential for treatment planning in acute bronchiolitis patients.