Üriner sistem taş hastalarında çoklu ilaca dirençli enfeksiyon oranları
Multiple drug resistant microbia growth rates in urinary system stone patients
- Tez No: 487010
- Danışmanlar: UZMAN YALÇIN KAYA EVLİYAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Proflaktik antibiyotik uygulamasına rağmen PCNL sonrası gelişen enfeksiyon ve sepsis ciddi morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Bu çalışmada preoperatif idrar kültürü, intrarenal ponksiyon kültürü, taş yıkama kültürü ve taş toz kültüründe proflaktik tedavi ve erken gelişebilecek postoperatif sepsis ve ateşli üriner enfeksiyonun ampirik tedavi planlanmasında göz önüne alınması gereken bir risk faktörü olan çoklu ilaca dirençli mikroorganizma(ÇİDE) üreme oranlarını ve etken patojen cinslerini tanımlamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Hastanemiz kliniğinde Ocak 2013-Temmuz 2017 arasında böbrek taşlarına yönelik PCNL yapılan 78'i erkek (%50.1), 77'si kadın (%49.9) toplam 155 hasta alındı. Her hastaya preoperatif orta akım idrar kültürü alıındı; kültüründe üreme olan hastalar uygun antibiyotik tedavisi verildi Kontrol kültürü steril olanlar operasyona alındı.,Hastaların orta akım idrar kültürü, intrarenal idrar kültürü, taş yıkama kültürü ve taş tozu kültürü sonucunda üreyen mikroorganizmaların türleri ve farklılıkları, bunlar içerisinde ÇİDE bakteri oranları istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 40,8 ± 16,6 yıl. Bu hastaların taşlarının 88'i solda 67'si sağda ve hastaların ortalama taş yükü 3827,74 ± 1932,07 mm3 olarak hesaplandı. Hastaların kültür sonuçları incelendiğinde orta akım idrar kültürü 57 hastada (%36,7 ) intrarenal idrar kültüründe 34 hastada (%21.9), taş yıkama kültüründe 24 hastada (%15.4),taş tozu kültüründe ise 21 hastada üreme görüldü( %13.5). ÇİDE toplam olarak sekiz hastada görüldü(%5.1). bu hastaların sadece birinde ateş görüldü(%0.69). ÇİDE araştırması için yaptığımız istatiksel analizde aldığımız kültürler arasında anlamlı fark bulunamadı(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Despite administration of prophylactic antibiotics, post-PNL infection and sepsis remain as serious causes of morbidity and mortality. This prospective study aimed to evaluate the frequency of multidrug-resistant microorganism (MDRM) growth in bacteriological urine and stone cultures of patients who will undergo PCNL (percutaneous nephrolithotripsy) as a potential causative risk factor to be taken into account in choice of prophylactic theraphy and in management of ampirical antimicrobial treatment in case of early postoperative urosepsis, as well. Methods: A total of 155 patients,78 of whom were male (50.1 %) and 77 of whom were female (49.9%), who underwent PCNL for renal calculi between January 2013 and July 2017 were enrolled into the study. Every patient in whom bacterial growth in the preoperative voided urine specimen was revealed undertook antimicrobial theraphy, till sterility was obtained prior the onset of the operation. The species and number of colonies of MDRM grew in bacteriological cultures of preoperative midstream voided urine, perioperative intrarenal aspirated urine, extracted stone washed media and stone crushed media specimens performed for each patient were evaluated in statistical comparisons. Results: The mean age of the patients enrolled into the study was 40.8 ± 16.6 years. In 88 of them stones were on the left and in 67 on the right side,the mean stone burden was 3827.74 ± 1932.07 mm . Bacterial growth appeared in 36.7 % of the voided midstream urine of the patients obtained during preoperative preparation period. In none of them MDR microbial growth was noted. In intrarenal puncture urine, taken at the operation theatre, the bacterial growth appeared in 21.9 % of the patients. The MDR micobial growth in this group of patients was 1.93%. In the culture of media in which extacted stones were rinsed, the drug-sensitive and MDR microbia growth appeared to be 15.4 % and 1.29%,respectively. The drug-sensitive bacteria growth in crushed stone culture appeared to be 13.5 %. The MDRM growth was 0.64% in this group of the cultures. Overall, MDR bacteria was isolated in only 5.1 % of the cultures. Of the total 155 patients undergone PCNL only one (0.69 %) suffered early onset of urosepsis characterized with fever. No statistically significant difference was found among the culture settings in terms of sensitive and MDR microbial growth.