Liraglutide tedavisinin diyabetik rat modelinde testiküler histoloji ve fonksiyonlar üzerine etkileri
- Tez No: 487012
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ENGİN KANDIRALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Diyabetes mellitus hastalığı testis dokusunda değişikliklere neden olmakta ve reproduktif fonksiyonlarını etkilemektedir. Liraglutide glukagon benzeri peptid-1 reseptör agonisti olup insülin sekresyonunu stimüle eder. Bu çalışmada liraglutide tedavisinin diyabetik rat modelinde testiküler histoloji ve fonksiyonları üzerine etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Sprague-Dawley cinsi 30 adet erkek sıçan çalışmaya dahil edildi. 10 sıçan kontrol grubu olarak ayrıldı (grup 1). 20 sıçana STZ (30mg/kg) enjeksiyonu ile diyabetik hale getirildi. Bir gruba12 hafta süre ile plasebo enjeksiyonu yapıldı (grup 2, n:10), diğer gruba liraglutide enjeksiyonu (0.3mg/kg/12 h s.c) 12 hafta süre ile yapıldı (grup 3, n:10). Sıçanlar 12. haftanın sonunda sakrifiye edildi. Testisler histopatolojik değerlendirme için eksize edildi. Testiküler hasar için Jonsen skorları, seminifer tübül çapları, interstisyel alan mesafesi ve testis hacmi değerlendirildi. Apoptozis ve neovaskülarizasyonu değerlendirmek amacıyla imunohistokimyasal yöntemi ile VEGF ve Bcl-2 ekspresyonu yoğunluk ve yaygınlığı değerlendirildi. Serumda FSH, LH ve total testosteron testleri sandwich enzyme immunossay yöntemi ile çalışıldı. İstatiksel değerlendirme için Tukey çoklu karşılaştırma testi, Kruskal Wallis testi, Dunn's çoklu karşılaştırma testi ve ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes is associated with changes in testicular tissue and thus affecting reproductive functions. Liraglutide is a glukagon-like peptide-1 receptor agonist and stimulates insülin secretion. The present study is the first to investigate the effect of liraglutide on testis histology and reproductive parameters in streptozotocin-induced diabetic rats. Materials and Methods: 30 mature male Sprague-Dawley rats were randomly divided into three gropus. Ten of them as healthy kontrols(group 1). In 20 rats DM was induced by two doses of streptozocin (30 mg/kg; i.p). One group was given placebo injection for 12 weeks (group 2, n:10), while the others were enjected with liraglutide enjections (0.3mg/kg/12 h s.c) for 12 weeks (group 3, n:10). Rats were sacrified after 12 weeks. Testicular tissues were dissected out and underwent to histological analyses. Testicular damage was evaluated by Johnsen score, seminiferous tubule diameters, testicular interstitium and testicular weight. Apoptosis and neovascularisation were also evaluated by VEGF and Bcl-2 expression using immunohistochemistry methods. Serum levels of total testosterone, LH and FSH were analysed by sandwich enzyme immunoasey method. Tukey's range test, Kruskal Wallis test, Dunn's test and chi-squared tests were used for statistical analysis.