Pelvik ve retroperitoneal sarkomların retrospektif analizi
Retrospective analysis of pelvic and retroperitoneal sarcomas
  1. Tez No: 487013
  2. Yazar: CAN SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. CEBRAİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Retroperitoneal sarkom, makroskobik olarak komplet rezeksiyonu takiben lokal olarak tekrarlayabilen, cerrahi olarak yönetilen bir durumdur. Cerrahi rezeksiyon, hastaların iyileştirilmesi için umutlar sunabilir ve hastaların yüksek hacimli uzman merkezlerde yönetilmesi hasta sonuçlarını iyileştirir. Görüntüleme üzerine retroperitoneal sarkomların tanınmaması, tecrübesiz merkezlerde uygun olmayan tedaviye neden olabilir. Bu çalışmada retroperitoneal sarkom nedeni ile opere edilen hastaların preoperatif, peroperatif ve postoperatif değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Ocak 2011 ile Aralık 2016 tarihleri arasında tek bir merkezde gerçekleştirilen ardışık retroperitoneal sarkom rezeksiyonları retrospektif olarak sorgulandı. Histolojik, radyolojik ve klinik veriler toplandı. Tam tümör rezeksiyonu olan hastaların lokal rekürrens oranının yanı sıra, mevcut semptomları, adjuvan tedavi tipi, 5 yıllık hastalıklı ve hastalıksız sağkalım oranları kaydedilip analiz edildi. Bulgular Toplam 25 hasta primer tümör nedeniyle ameliyat edildi. Beş yıllık genel ve hastalıksız sağkalım oranları sırasıyla 33.4 ± 16.41 ay ve 19.36 ± 15.94 ay idi. Tümörün komplet rezeksiyonunun sağkalımı belirleyen en önemli faktör olduğu tespit edildi (p=0,001). Tümör derecesi, histolojik alt tip ve adjuvan tedavi modalitelerinin sağkalım üzerine etkisi istatiksel olarak saptanmadı (sırasıyla; p=0.63, p=0.36, p=0.342). 10 hastada (%40) nüks görülürken 8 (%32) hastaya ikincil komplet rezeksiyon, 2 (%8) hastaya yaygın metastaz nedeni ile sistemik kemoterapi uygulanmıştır. Sonuç Tümör kütlesinin ve komşu yapıların komplet rezeksiyonu, sağ kalımı iyileştiren tek önemli faktördür. Retroperitoneal sarkom tedavisinde radyoterapi ve kemoterapinin rolü daha fazla araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim Retroperitoneal sarcoma is a surgically managed condition that can be repeated locally following complete resection macroscopically. Surgical resection may offer hope for patient healing and managing patients at high-volume specialist centers will improve patient outcomes. In inexperienced centers, difficulties in radiologic diagnosis may cause inappropriate treatment. In this study, preoperative, peroperative and postoperative evaluation of the patients who were operated with retroperitoneal sarcoma is aimed. Material and Method Recurrent retroperitoneal sarcoma resections performed in a single center between January 2011 and December 2016 were retrospectively evaluated. Histological, radiological and clinical datas were gathered. In addition to the local recurrence rate of patients with complete tumor resection, the current symptoms, types of adjuvant treatment, 5-year disease-free and disease-free survival rates were recorded and analyzed. Results Totally 25 patients underwent surgery for primary tumour. 5-year general survival rate and 5-year disease-free survival rate were 33.4 ± 16.41 months and 19.36 ± 15.94 months. Complete resection of the tumor was found to be the most important determinant of survival (p=0,001). The effect of tumor grade, histological subtype and adjuvant treatment modalities on survival was not statistically determined (p=0.63, p=0.36, p=0.342 by respectively). Recurrence was seen in 10 (%40) patients, secondary resection was performed in 8 (%32) of them and systemic chemotherapy was applied to 2 (%8) patients due to common metastasis. Conclusions Complete resection of tumour mass and adjacent structures is the only important factor that improves survival. The role of radiotherapy and chemotherapy in the treatment of retroperitoneal sarcoma should be further investigated.