Preoperatif immunonutrisyon desteğinin pringle manevrasına bağlı bakteriyel translokasyon üzerine etkisi
Effect of preoperative immunonutral support on bacterial translocation due to pringle maneuver
  1. Tez No: 487014
  2. Yazar: ÖZKAN SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. SELİM YİĞİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
PM; karaciğer nakli, hepatik rezeksiyonlar ve travmaya bağlı karaciğer yaralanmalarında kanamayı kontrol etmek amacıyla hepatoduodenal ligamentin aralıklı kompresyonudur. PM sistemik hemodinamik değişiklikler oluşturmasının yanı sıra karaciğerde iskemi reperfüzyon hasarı, bakteriyel translokasyon ve endotoksemiye de yol açmaktadır. Bakteri ve bakteriyel ürünlerin (endotoksinler), barsak lümeninden mezenterik lenf nodları ya da diğer ekstraintestinal organ ve bölgelere göçü olarak tanımlanan bakteriyel translokasyon; sepsis, multiorgan yetmezliği gibi ciddi klinik durumların gelişmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Bakteriyel translokasyonu önlemek veya azaltmak için barsak bariyer fonksiyonu üzerine etkili ürünler araştırılmıştır. Bu ürünlerin başında da glutamin gelmektedir. Glutamin, vücutta en yaygın bulunan serbest aminoasittir ve aminoasit transportu ve nitrojen dengesi gibi birçok metabolik olayda önemli role sahiptir. Ayrıca enterosit ve lenfosit gibi hızlı bölünen hücrelerin ana besin kaynağıdır. Bu hücrelerin barsak mukoza bariyerinde ve bağışıklık sisteminde önemli rolleri vardır. Çalışmamızda, karaciğer cerrahisinde sık kullanılan PM'ye bağlı ortaya çıkan ve septik komplikasyonlara yol açan bakteriyel translokasyon gelişimine karşı preoperatif immunonutrisyon desteğinin etkilerini araştırmayı planladık. 40 adet rat rastgele örnekleme yöntemi ile her grupta 10 adet rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Birinci ve dördüncü gruba sadece laparatomi, ikinci ve üçüncü gruba ise laparatomi ile birlikte pringle manevrası uygulandı. Birinci ve ikinci grup, normal rat yemi ve su ile; üç ve dördüncü grup ise, 1g/kg /gün aminoasid olacak şekilde enteral nutrisyon desteği sağlanarak beslendi. 5. gün sonunda tüm deneklerden kan kültürü için portal venden 2 ml kan alındı. Yine kültür amaçlı, dalak ve mezenter lenf nodları rezeke edildi. Grupların karşılaştırılmasında; pringle manevrası uygulanan ve normal rat yemi ve su ile beslenen grupta; kan kültüründe üreme diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı olarak daha yüksekti. Bununla birlikte preoperatif immunonutrisyon desteği alan ve pringle manevrası uygulanan grupta ise kanda üreme tespit edilmedi. Elde edilen sonuçlara göre; preoperatif immunonutrisyon desteğinin bakteriyel translokasyonu önleyici etkisi olduğunu gözlemledik. Ancak daha geniş deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
PM is the intermittent compression of the hepatoduodenal ligament to control bleeding in liver transplantation, hepatic resections, and trauma-related liver injuries. Pringle maneuver leads to systemic hemodynamic changes as well as ischemia reperfusion injury in the liver, bacterial translocation and endotoxemia. Bacterial translocation defined as migration of bacteria and bacterial products (endotoxins) from the intestinal lumen into mesenteric lymph nodes or other extraintestinal organs and regions. sepsis, multiorgan failure, etc., are known to be effective in the development of serious clinical conditions. It is known to be effective in the development of serious clinical conditions, sepsis, multiorgan failure, etc. Effective products on intestinal barrier function have been sought to prevent or reduce bacterial translocation. At the beginning of these products is glutamine. Glutamine is the most common free amino acid in the body and plays an important role in many metabolic events such as amino acid transport and nitrogen balance. It is also the main food source for fast-dividing cells such as enterocytes and lymphocytes. These cells have important roles in the intestinal mucosa barrier and immune system. In our study, we planned to investigate the effects of preoperative immunonutritional support against the development of bacterial translocation which is caused by pringle maneuver commonly used in liver surgery and leads to septic complications. 40 rats were randomly divided into 4 groups as 10 rats in each group. The first and fourth groups were only laparotomized. The second and third groups were performed pringle maneuver with laparatomy. The first and second groups were fed normal rat diet and water; the third and fourth groups were fed with enteral nutritional support as 1 g / kg / day amino acid. At the end of the 5th day, 2 ml of blood was taken from portal vender for blood culture from all subjects. Spleen and mesenteric lymph nodes were resected for culture purposes. In comparison of groups; in the group with pringle maneuver and fed with normal rat diet and water; the blood culture was significantly higher than the other groups. However, in the group receiving preoperative immunonutritional support and pringle maneuvering, no bacterial reproduction was detected. According to our results; preoperative immunonutritional support had the preventive effect on bacterial translocation in PM. However, there is a need for more extensive experimental and clinical studies.