Sezaryen operasyonlarında uygulanan anestezi tekniği ve maternal ısıtmanın yenidoğan vücut sıcaklığına etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of the anesthesia technique applied i̇n cesarean operations and the effects of maternal warming on newborn body temperature
  1. Tez No: 487021
  2. Yazar: KAMURAN ULUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SURHAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Sezaryen operasyonlarında genel ya da spinal anestezi uygulamasının her ikisi de tercih edilen yöntemlerdir. Yenidoğanların termoregülasyon mekanizmalarının yetersizliği ve anestezik yaklaşımların maternal vücut ısısında oluşturduğu değişimler sebebiyle, yenidoğanı hipotermiden ve sebep olduğu olumsuz etkilerden koruyabilmek için maternal normoterminin sağlanması oldukça önemlidir. Çalışmamızın amacı; sezaryen operasyonlarında uygulanan farklı anestezi teknikleri ve maternal ısıtmanın yenidoğan vücut sıcaklığına etkilerini retrospektif olarak karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamız Etik Kurul onayı alındıktan sonra hastanemiz Kadın Doğum kliniğinde sezeryan operasyonu geçiren ASA I-II-III 112 hastanın verileri üzerinden retrospektif olarak yapılmıştır. Genel anestezi uygulanan sıcak hava üflemeli sistem ile ısıtılan Grup G1 (n:28), ısıtma uygulanmayan Grup G2 (n:28) olarak tanımlandı.Spinal anestezi uygulanan sıcak hava üflemeli sitem ile ısıtılan Grup S1 (n:28), ısıtma uygulanmayan Grup S2 (n:28) olarak tanımlandı. Demografik veriler, hastanın kaçıncı gebeliği ve gebelik haftası olduğu kayıt edildi. Hastaların KTA, TA,SpO2 ve vücut sıcaklıklarının başlangıç, 5.,15., 20.dk ve bebeğin anne karnından çıktığı andaki değerleri kayıt edildi. Yenidoğan bebeklerin vücut sıcaklığı anne karnından çıktığı esnada ve sonrasındaki 1. dakikada kayıt edildi. Yenidoğan bebeklerin 1. ve 5. dakikadaki APGAR skorları kayıt edildi. Tüm gruplarda üşüme, titreme, bulantı, kusma görülen hastalar kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Both general or spinal anesthesia are applications preferred in caesarean operation. Due to the inadequacy of the neonatal thermoregulation mechanisms and the changes in maternal body temperature caused by anesthetic approaches, it is quite important to provide maternal normothermia to be able to protect the neonatal from hypothermia and its negative effects. The aim of our study is to retrospectively compare the effects of maternal heating and different anesthesia techniques applied in caesarean operations on neonatal body temperature. Material and Method: Our study was made retrospectively on the data for 112 ASA I-II-III patients who had caesarean operation in the Gynecology and Obstetrics Clinic of our hospital after taking consent from the Ethics Board. The group which was applied general anesthesia and heated with hot air blowing system was defined as G1 (n:28) and the unheated group was defined as G2 (n:28). The group which was applied spinal anesthesia and heated with hot air blowing system was called S1 (N:28) and the unheated group was called S2 (n:28). Demographical data, number of pregnancies and the pregnancy week were recorded for the patients. PHR, HR, SpO2 and body temperature values were recorded at the beginning, 5th 15th, 20th minutes and the moment the infant was born. Neonatal body temperatures were recorded at the moment of birth and in the first minute after birth. APGAR scores were recorded on the first and fifth minutes for the neonatal. Patients who had chill, shiver, nausea and vomiting were recorded in all groups.