Bell paralizili hastalarda fasiyal sinirin stilomastoid foramen seviyesinde cilt yüzeyine uzaklığının manyetik rezonans görüntüleme ile ölçülmesi
Measurement of the facial nerve to skin surface distance at stylomastoid foramen with magnetic resonance i̇magining i̇n patients with bell's palsy
- Tez No: 487073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ZER TOROS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bell paralizisi akut başlangıçlı periferik fasiyal nöropati olup fasiyal paralizi nedeni olan alt motor nöron sebepleri içindeki en sık görülen paralizi nedenidir. Bell paralizisi gelişimini açıklayan çeşitli teoriler mevcuttur. İmmünite kaynaklı, enfeksiyon ve iskemik nedenler en önde yer alan faktörlerdir. Bu etyolojik nedenler dışında bilinen fakat ilişkisi aydınlatılamamış soğuk hava etkisi ile oluşan fasiyal paralizide mevcuttur. Çalışmamızda fasiyal sinirin stilomastoid foramen seviyesinde cilt yüzeyine olan derinliğinin Bell paralizisi etyolojisinde bir faktör olup olmadığı hasta ve sağlıklı taraflarının manyetik rezonans (MR) görüntüleri taranarak incelenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Ocak 2014-Haziran 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurmuş olan Bell paralizisi tanılı hastalar, veri tabanından retrospektif olarak taranmıştır. Dışlama kriterleri sonucunda MR görüntülemelerinde fasiyal siniri tespit edilen 32 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların paralizi taraflarındaki fasiyal sinirin stilomastoid foramen seviyesinde cilt yüzeyine olan derinliği ile sağlam taraf derinlikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Bell palsy is acut onset peripheral facial neuropathy which is the most common cause of facial paralysis in the lower motor neuron reasons. There are several theories explaining the development of Bell's palsy. Immune-mediated, infectious and ischemic causes are the leading factors. There is an another factor apart from these etiological reasons but the relationship is not illuminated is available in facial paralysis caused by the cold weather effect. In our study, the depth of the facial nerve to the skin surface at the level of stylomastoid foramen was investigated by examining magnetic resonance (MR) images of paralyzed and healthy sides whether it was a factor in the etiology of Bell's palsy. Materials and Methods: In our study, patients diagnosed with Bell's palsy who were admitted to Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between January 2014 and June 2017 were retrospectively screened from the database. As a result of the exclusion criteria, MR imaging detected the facial nerve in 32 patients were included in the study. The depth of the facial nerve from the paralyzed sides of these patients to the surface of the skin at the stylomastoid foramen level was compared with the depth of the healthy side.