Üriner inkontinansı olan kadınlarda kegel egzersizi eğitiminin etkinliği
Effectiveness of kegel exercise education in women with urinary incontinence
- Tez No: 487099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇEVİRME
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Üriner inkontinans, günlük hayata etkisinden dolayı yaşamı tehdit eden bir sorun olmasa da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, sosyal yönü de olan bir sağlık problemidir. Bu çalışma, üriner inkontinans tanısı almış kadınlara verilen Kegel Egzersizi eğitimi etkinliğinin değerlendirilmesi ve“Kegel Egzersizi Eğitiminin Yararlılığını ve Uygulanabilirliğini Değerlendirme Ölçeği”nin geliştirilmesi, geçerlilik güvenirliğinin test edilmesi amacıyla gerçekleştirildi. GEREÇ VE YÖNTEM: Ön test ve son test yapılarak metodolojik ve deneysel olarak planlanan çalışma, Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi ve Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Mart- Temmuz 2017 tarihleri arasında 105 üriner inkontinanslı kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu, İnkontinans Etki Anketi, Mesane günlüğü, İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplandı. Veriler bilgisayar ortamında SPSS programında; yüzdelik, ortalama, bağımsız t testi, ANOVA, pearson korelasyon analizleri kullanılarak değerlendirildi. Ölçeğin güvenirliği ise test-tekrar test güvenirliği, madde-toplam puan korelasyonu ve iç tutarlık analizi ile belirlendi. BULGULAR: Kadınların yaş ortalaması 49,10±8,99 yıl idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Urinary incontinence is a health problem which has a social aspect. Although it is not a life threatening condition, it has a negative effect on the quality of life. This study is carried out in order to evaluate the effectiveness of Kegel exercises training on the women who were diagnosed with urinary incontinence and to develop“The Scale for Assessment of Kegel Exercise Effectiveness”and to test its validity and reliability. MATERIAL AND METHOD: The study planned as a methodological and experimental one after a pretest- posttest in Sakarya Training and Research Hospital and Zeynep Kamil Women and Child Diseases Training and Research Hospital, between the dates of March-July 2017, among 105 women who had urinary incontinence. The data were collected via a questionnaire prepared by the researchers themselves, Incontinence Impact Questionnaire, Bladder Diary, Incontinence Quality of Life Questionnaire and“The Scale for Assessment of Benefits and Applicability of Kegel Exercise Training”prepared in accordance with the literature. The data were evaluated by computerized environment using SPSS, percentage, mean test, independent t-test, ANOVA, pearson correlation analysis. The reliability of the scale is detected with test-retest, item-total correlation and inner-consistency analysis. RESULTS: The average age of women was 49,10±8,99.