Üriner inkontinansı olan kadınlara motivasyonel görüşmelerle desteklenmiş Transteoretik (Değişim) Model'e dayalı verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of training given based on the Transteoretic (Change) Model supported by motivational interviews to women with urinary incontinence
  1. Tez No: 745672
  2. Yazar: SEVİL ÇİÇEK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırma, üriner inkontinansı olan kadınlara motivasyonel görüşmelerle desteklenmiş Transteoretik (Değişim) Model'e dayalı verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan, ön test-son test randomize (tabakalı basit rastgele) kontrollü, paralel grup deneysel çalışmadır. Araştırma Kütahya il merkezine bağlı üç aile sağlığı merkezine kayıtlı kadınlar ile çevrimiçi yürütülmüştür. Araştırma 29'u müdahale, 30'u kontrol grubunda olmak üzere 59 kadın ile tamamlanmıştır. Müdahale gurubundaki kadınlara Üriner İnkontinans Eğitim Rehberi'ne göre eğitim verilmiştir, beş çevrimiçi motivasyonel görüşme yapılmıştır ve kadınlar iki haftada bir aranarak takip edilmiştir. Kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası İnkontinans Sorgulama-Kısa Formu (ICIQ-SF), İnkontinans Şiddet Endeksi, İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (İYKÖ), Değişim Aşamasını Değerlendirme Formu ve Üriner İnkontinansta Yaşam Tarzı Davranışları Değişikliği Takip Formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki kadınların son değerlendirmedeki değişim aşamalarının, kontrol grubundaki kadınlara göre anlamlı olarak daha ileri olduğu saptanmıştır (p0,05). Son değerlendirmede kontrol grubundaki kadınlar ile karşılaştırıldığında; müdahale grubundaki kadınların kegel egzersizi süre ortalamasının anlamlı olarak daha fazla olduğu belirlenmiştir (p0,05). Motivasyonel görüşmelerle desteklenmiş Transteoretik Model'e dayalı çevrimiçi verilen eğitim kadınların yaşam kalitesini ve kegel egzersizi süre ortalamasını artırsa da; üriner inkontinans sıklığı ve şiddeti üzerinde etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is a pretest-posttest randomized (stratified randomization) controlled, parallel group experimental study conducted to evaluate the effectiveness of the training given based on the Transtheoretic (Change) Model supported by motivational interviews to women with urinary incontinence. The research was conducted online in three family health centers in the city center of Kutahya. The study was completed with 59 women, 29 in the experimental group and 30 in the control group. The women in the experimental group were trained according to the“Urinary Incontinence Training Guide”, five online motivational interviews were conducted, and the women were followed up by calling every two weeks. No application was made to the women in the control group. In the study, data were collected using the Personal Information Form, International Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), Incontinence Severity Index, Incontinence Quality of Life Scale (IQLS), Stage of Change Evaluation Form and Lifestyle Behaviors Change in Urinary Incontinence Follow-up Form. It has been determined that the change stages of the women in the experimental group in the final evaluation are significantly more advanced than the women in the control group (p0,05). In the final evaluation, when compared to the women in the control group; it has been determined that the mean duration of kegel exercise average of the women in the experimental group is significantly higher (p0.05). Although the online education based on the Transtheoretical Model supported by motivational interviews increases the quality of life of women and the average duration of kegel exercise; it has determined that it had no effect on the frequency and severity of urinary incontinence.