Farklı el tercihi olan bireylerde üst ekstremite kompozisyonu ile fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the upper extremity composition and it's functions in individuals with different hand preferences
  1. Tez No: 487101
  2. Yazar: NECMİ KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MURAT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanların el tercihlerinde ağırlıklı olarak sağ ya da sol el baskın olarak kullanılmaktadır. El tercihi, taraf tercihinin saptanmasında çok yaygın kullanılan bir değerlendirmedir ve ellerin asimetrik kullanımını yansıtmaktadır. Nöropsikolojik araştırmaların çoğunda ve asimetrilerin insan davranışları üzerindeki etkisinin araştırmasında el tercihinin değerlendirilmesi standart bir prosedürdür. Bu çalışmamızda biz de farklı el tercihi olan bireylerde baskın olan ve baskın olmayan taraf arasındaki fonksiyonel ve yapısal farklılığı ortaya koymak amacıyla el ve parmak kavrama kuvvetleri ile üst ekstremitenin segmental vücut kompozisyonunu araştırmayı amaçladık. Araştırmamızda, 18-25 yaş arası 172 (68 solak, 104 sağlak) Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ve Hemşirelik Bölümü öğrencilerine cinsiyet farkı gözeterek dominant ve dominant olmayan ektremiteleri belirlendi ve üzerine bazı antropometrik ölçümler, el kavrama, parmak kavrama ve biyoelektriksel empedans analizi yöntemi ile vücut kitle endeksleri alındı. Bunun sonucunda da grubunun yapısal ve fonksiyonel özellikleri üzerinde karşılaştırmalar yapıldı. El kavrama kuvveti anahtar parmak kavrama kuvveti ve cımbız parmak kavrama kuvveti arasında kolun yağ oranı arttıkça kavrama kuvvetlerinin azaldığı, kolun yağsız kütlesi ve kolun tahmini kas kütlesinin arttıkça kavrama kuvvetinin arttığını bulduk. Sağlakların dominant ve nondominant elleri arasında cımbız parmak kavrama kuvveti açısından anlamlı bir fark bulduk (p0,05). Ayrıca sağlakların dominant elleri ile nondominant elleri arasında el kavrama kuvveti bakımından benzer çalışmaların aksine anlamlı bir fark bulamadık (p>0,05). Bu araştırmada, Biyoelektriksel İmpedans Analizi Yöntemi ve el kavrama kuvveti, parmak kavrama kuvvetleri ile el tercihi arasındaki ilişki incelenmiş olup, elde ettiğimiz verilerin gelecekte yapılabilecek araştırmalara yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human use either their left or right hand dominantly in their hand preferences. Hand preference is a general evaluation method while determining side preference and it reflects the asymmetrical hand usage. Evaluation of hand preference is the standard procedure in most neuropsychological research and the research on the effects of asymmetry on human behavior. In this study, we aimed to look in to the possible structural and functional difference between the preferred and dominant hands and the others by comparing the grip forces between fingers and hands. In our study, 172 students from Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Faculty of Dentistry, Physiotherapy and Rehabilitation Departman and The Nursery Department who are between the ages of 18-25 (68 left handed and 104 right handed) were evaluated on their dominant and other hands. Antropometric readings, hand and pinch grip measurements and body mass indexes were taken by applying bioelectrical impendence analysis method. As a result of these studies, we were able to make comparisons on the structural and functional properties of the group. We discovered that the grip force, key pinch and the tip pinch declines as the fat level in the arm rises and the mentioned grip forces rise as the fat level in the arm declines. We found a noticeable difference in tweezer pinch grip forces between the dominant and nondominant hands of right handed people (p>0,05). However we did not run into this difference in left handed people. Furthermore, unlike the similar studies, we found no difference between the hand grip forces of dominant and nondominant hands of right handed people (p>0,05). In this study, Bioelektrical Impedansce Analyses Method and the relation between hand grip force, pinch grip force and hand preference has been examined and it is thought that our data can be a guide for future researches.