Yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda liraglutit ve metformin tedavisinin metabolik parametreler ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evalution of the relationship of liraglutide and metformin treatment wi̇th metabolic parameters in rats fed a high-fat diet
  1. Tez No: 857391
  2. Yazar: AYŞE CANSU PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda liraglutit ve metformin tedavisinin metabolik parametreler ile ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; 18.01.2023-28.03.2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmada ortalama 456g (419-490g) ağırlığındaki 16 haftalık sağlıklı yetişkin Wistar türü albino erkek sıçanlar kullanıldı. Toplam 36 adet Wistar türü erkek sıçan 5 gruba ayrıldı:(1) kontrol grubu (KG), (2) yüksek yağlı diyet grubu (YYD), (3) düşük doz liraglutit grubu (YYD+DDL), (4) yüksek doz liraglutit grubu (YYD+YDL), (5) metformin grubu (YYD+M). Kontrol grubu dışındaki gruplar 10 hafta boyunca yüksek yağlı diyet ile beslenirken deneyin son 4 haftasında 3. gruba düşük doz liraglutit (1,2mg/kg) subkutan yoldan, 4. gruba yüksek doz liraglutit (2,4 mg/kg) subkutan yoldan ve 5. gruba metformin oral yoldan uygulandı. Çalışmanın sonunda (10.haftada) ratların vücut ağırlıkları tartıldı, anestezi altında kan örnekleri alınarak biyokimyasal analiz yapıldı. Hayvanlar sakrifiye edildikten sonra karaciğer diseke edilerek ağırlığı hassas terazi ile tartıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to evaluate the relationship between liraglutide and metformin treatment with metabolic parameters in rats fed a high-fat diet. Materials and Methods: This study; It was held between 18.01.2023 and 28.03.2023. In the study, 16-week-old healthy adult Wistar albino male rats weighing an average of 456g (419-490g) were used. A total of 36 Wistar male rats were divided into 5 groups: (1) control group (KG), (2) high-fat diet group (YYD), (3) low-dose liraglutide group (YYD+DDL), (4) high-dose liraglutide group (YYD+YDL), (5) metformin group (YYD+M). While the groups other than the control group were fed a high-fat diet for 10 weeks, in the last 4 weeks of the experiment, low-dose liraglutide (1.2mg/kg) was administered subcutaneously to the 3rd group, high-dose liraglutide (2.4 mg/kg) was administered subcutaneously to the 4th group, and 5 Group 1 was administered metformin orally. At the end of the study (at the 10th week), the body weights of the rats were weighed, blood samples were taken under anesthesia and biochemical analysis was performed. After the animals were sacrificed, the liver was dissected and weighed with a precision balance.