Demir eksikliği anemisi olan ve/veya D vitamini eksikliği olan hastalarda tedavi öncesi ve sonrası depresif bulguların değerlendirmesi amacıyla beck depresyon testi uygulaması
Beck depression test to evaluate depressive symptoms before and after treatment in patients with iron deficiency anemia and / or deficiency of vitamin D
  1. Tez No: 487222
  2. Yazar: CEM SELİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş : Anemi, D vitamini eksikliği ve depresyon dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunudur. Aneminin toplumda en sık görülme nedeni hipoproliferatif anemi olup bunun da en sık nedeni demir eksikliği anemisidir. D vitaminin en önemli etkisi kalsiyum, fosfor metabolizmasının düzenlenmesi ve kemik mineralizasyonunun sağlanmasıdır. Ancak yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliği ve yetmezliğinin inflamatuvar bağırsak hastalıkları, metabolik sendrom, depresyon, enfeksiyonlara yatkınlık ve bazı kanser çeşitlerinin de dahil olduğu pek çok kronik hastalıkla ilişkili olduğu saptanmıştır. Depresyon ise genellikle yirmili yaşların sonu ve otuzlu yaşların başında ortaya çıkan bir karmaşık bir hastalıktır. Depresif duygudurum, ilgi kaybı ve zevk alamama ana belirtilerdir. Bu araştırmada demir eksikliği anemisi ve D vitamini eksikliği olan hastalarda replasman tedavisi öncesi ve sonrası Beck depresyon testi sonuçlarını karşılaştırıp hastalarda demir eksikliği anemisi, D vitamini eksikliği anemisi ve depresyon arasındaki ilişkiyi göstermek istedik. Gereç Ve Yöntem : Çalışmaya 2017 Mart ve 2017 Eylül ayları arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniklerine başvuran 139 D vitamini eksikliği ve/veya demir eksikliği anemisi olan hasta katılmıştır. D vitamini eksikliği ve/veya demir eksikliği anemisi olan hastalar çalışmaya alınıp tedavilerinden önce ve tedavilerinden sonraki ilk kontrollerinde bu hastalara depresyon tarama testlerinden biri olan Beck depresyon testi çözdürülmüştür. Ardından bu iki anketteki skorları karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 20.0 (IBM®, Chicago, ABD) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Değişkenlerin normal dağılımına uygunluğu görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik yöntemler (Shapiro-Wilk testi) kullanılarak incelenmiştir. Normal dağılım gösterme durumuna göre belirlenen sayısal değişkenler iki grup arasında Bağımsız Gruplarda T testi kullanılarak, üç grup arasında One-Way ANOVA testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Normal dağılım göstermeyen sayısal değişkenler iki grup arasında Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla grup Kruskal Wallis Testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Nominal veriler iki grup arasında Ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmadaki istatistiksel analizlerde p değeri 0.05'in altındaki karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular : Hastaların yaş ortalaması 34.2 ± 10.7 yıldı (median 33 yıl, 18-64 yıl aralığında). Hastaların %90.6'sı (n=126) kadın, %9.4'ü (n=13) erkekti. Hastaların hepsinde (n=139) Vitamin D eksikliği, %59'unda (n=82) hem DEA hem de Vitamin D eksikliği, %41'inde sadece Vitamin D eksikliği vardı. Hastaların tedavi sonrası ortalama kontrol süresi 64.2 ± 23.4 gündü (median 63 gün, 13-132 gün aralığında). Erkek hastaların tedavi öncesi ortalama BDE skoru 21.2 ± 7.9, kadınların 19.1 ± 9.3'tü. Tedavi öncesi BDE skorları cinsiyetler arasında farklılık göstermiyordu (p=0.279). Tedavi sonrasında erkek hastaların ortalama BDE skoru 18.7 ± 7.7, kadınların 17.1 ± 8.1'si. Tedavi sonrası BDE skorları benzerdi (p=0.438).
Özet (Çeviri)
Introduction : Anemia, vitamin D deficiency and depression are an important public health problem worldwide. The most common cause of anemia in society is hypoproliferative anemia, which is the most common cause of iron deficiency anemia (IDA). The most important effect of vitamin D is the regulation of calcium, phosphorus metabolism and the provision of bone mineralization. However, studies have shown that vitamin D deficiency and insufficiency are associated with many chronic diseases including inflammatory bowel diseases, metabolic syndrome, depression, susceptibility to infections and some types of cancer. Depression is a complex disease that usually occurs at the end of the twenties and early thirties. Depressed mood, loss of interest, and lack of enjoyment are the main symptoms. We aimed to compare the results of Beck depression test before and after replacement therapy in patients with iron deficiency anemia and vitamin D deficiency anemia in this study and to show the relation between iron deficiency anemia, D vitamine deficiency anemia and depression in patients. Material and Methods : Between March 2017 and September 2017, the patient was admitted to the internal medicine clinic of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital with a history of vitamin D deficiency and / or iron deficiency anemia. Patients with anemia of D vitamine deficiency and / or iron deficiency were taken to work and the Beck depression test, one of these disease screening tests, was solved before and at the first controls after treatment. The scores in these two surveys were then compared. Statistical analyzes were performed using the SPSS version 20.0 (IBM®, Chicago, USA) package program. The suitability of the variables for normal distribution was examined using visual (histogram and probability plots) and analytical methods (Shapiro-Wilk test). Numerical variables determined according to normal distribution were compared between two groups using Independent T test, using One-Way ANOVA test between three groups. Numerical variables without normal distribution were compared between two groups using Mann Whitney U test and three or more groups Kruskal Wallis test. Nominal data were assessed using the Chi-square test between the two groups. Comparisons under the p value of 0.05 were considered statistically Results : The mean age of the patients was 34.2 ± 10.7 years (median 33 years, range 18-64 years). 90.6% of the patients (n = 126) were female and 9.4% (n = 13) were male. Vitamin D deficiency was found in all patients (n = 139), deficiency of both IDA and Vitamin D in 59% (n = 82) and only Vitamin D deficiency in 41%. Mean follow-up time of the patients was 64.2 ± 23.4 days (median 63 days, range 13-132 days). The mean BDI score of male patients before treatment was 21.2 ± 7.9, and that of female was 19.1 ± 9.3. Pre-treatment BDI scores did not differ between sexes (p = 0.279). After treatment, the mean BDI score of male patients was 18.7 ± 7.7, and that of women was 17.1 ± 8.1. The BDE scores after treatment were similar (p = 0.438).