Akut batın cerrahisi geçiren hastalarda, nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminin mortalite ile ilişkisi
The relationship between neutrophil lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio, average thrombocyte volume and mortality in patients undergoing acute abdominal surgery
  1. Tez No: 487245
  2. Yazar: ŞÜKRAN MERVE UVAÇİN
  3. Danışmanlar: UZMAN DÖNDÜ GENÇ MORALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Akut batın cerrahisi geçiren hastalarda prognoz ve mortaliteyi belirlemek için yoğun bakım ünitelerinde çeşitli skorlama sistemleri kullanılmakta ancak mortalite ve prognozu öngörmede yeterli olmamaktadır. Bu amaçla kolay uygulanabilir, etkin yöntemlerin araştırılması devam etmektedir. Biz bu çalışmada akut batın cerrahisi geçiren hastalarda kullandığımız nötrofil-lenfosit oranı, trombosit- lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi gibi kan parametrelerinin mortalite ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Bu çalışma Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 12.04.2012 – 20.10.2017 tarihleri arasında akut batın cerrahisi geçiren ve postoperatif dönemde yoğun bakımımıza kabul edilen hastalar üzerinde yapıldı. Hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı, verileri kaydedildi. Çalışmaya alınan 249 hasta sağ kalanlar (Grup I, n=126) ve ölenler (Grup II, n=123) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların ortalama trombosit hacmi, nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı kaydedildi. Hastaların yaş, cinsiyet, ilk 24 saat içindeki APACHE II-IV, SOFA skoru ve GKS değeri; hemoglobin, trombosit, laktat, albümin değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
The relationship between Neutrophil Lymphocyte Ratio, Platelet-Lymphocyte Ratio, Average Thrombocyte Volume and Mortality in Patients Undergoing Acute Abdominal Surgery Aim: Various scoring systems are used in intensive care units to determine prognosis and mortality in patients undergoing acute abdominal surgery but these are not enough to predict mortality and prognosis. Effective methods that are easy to implement are still under investigation for this purpose. In this study we aimed to investigate the relationship between blood parameters such as neutrophil-lymphocyte ratio, thrombocyte-lymphocyte ratio and mean platelet volume and mortality in patients undergoing acute abdominal surgery. Material and methods: This study was carried out in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital between 12.04.2012 - 20.10.2017 in the patients who were undergoing acute abdominal surgery and admitted to the intensive care unit in the postoperative period. Patients' files were scanned retrospectively, the datas were recorded. The patients who were taken into the study were divided into two groups, survivors (Group I, n = 126) and died ones (Group II, n = 123) Patients' mean platelet volume, neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio were recorded. Patients' age, sex, APACHE II-IV, SOFA score and GCS score within the first 24 hours; hemoglobin, platelet, lactate, albumin levels were analyzed.