Hemifasiyal spazm tanılı hastalarda akustik refleks ve serebral lateralizasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of acoustic reflex and cerebral lateralization in patients diagnosed with hemifacial spasm
  1. Tez No: 487289
  2. Yazar: İREM BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Hemifasiyal spazm, fasiyal sinir innervasyonlu kaslarda tek taraflı istemsiz tonik ve/veya klonik çekilmelerle karakterize bir hareket bozukluğudur. HFS patogenezinde fasiyal sinirin akson ya da çekirdek düzeyinde etkilenmelerine dair kanıtlar olmasına karşın beyin sapının radyolojik değerlendirme dışında fonksiyonlarının değerlendirildiği az sayıda çalışma bulunmaktadırır. Bu çalışmada tek taraflı görülen HFS'ın hem lokalizasyonuyla serebral lateralizasyonun ilişkisini belirlemek, hem de HFS olgularında, akustik refleks açısından bir farklılık olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma planı: Çalışmaya 52 hemifasiyal spazmlıhasta ve 30 gönüllü dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süresi, eşlik eden hastalıklar ve kranial MR görüntülerinde posterior fossada anormal vasküler yapı özellikleri değerlendirildi. Serebral lateralizasyonu belirlemek için Edinburgh envanteri kullanıldı. Hasta ve kontrol grubunda otoskopik muayene bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları hekimi tarafından yapıldıktan sonra her iki kulakta timpanogram ve akustik refleks testi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 52 hastanın 31'i (%59,6) kadın, 21'i (%40,4) erkek, yaş ortalamaları 58,0±10,6 idi. Kontrol grubuna dahil edilen 27 gönüllünün ise 8'i erkek (%29,6), 19'u kadın (%70,4), yaş ortalamaları ise 54,1±10,7 idi. HFS ve kontrol grubu arasında serebral lateralizasyon özelliklerinde istatiksel fark saptanmadı (p >0,05). Benzer şekilde HFS'de hastalık tarafı, eşlik eden hastalıklar ve akustik refleks elde edilme oranları ile serebral lateralizasyon arasında ilişki saptanmadı (p >0,05). Hemifasiyal spazm grubunda DM %11,5, HT %50, KAH %13,5 oranında saptandı. İpsilateral her iki kulakta akustik refleksler alınabiliyor iken kontralateral her iki refleksin alınamadığı hastalar %44,2 oranında idi. Beyin sapı düzeyinde etkilenmeyi gösterir şeklinde yorumlanan bu akustik refleks testi sonuçları hastalarda kontrol grubuna göre (%7,4) anlamlı yüksekti (p=0,001). Kraniyal manyetik rezonans görüntülemelerde (MR) beyin sapı ilişkili vasküler anormallikler hasta grubunda (%54) kontrol grubuna (%14,8) göre x istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Beyinsapı düzeyinde akustik refleks testi sonuçlarıyla etkilenme saptanan hastaların MR görüntülemelerinde vasküler anormalliklerin görülme sıklığı, akustik refleks testi sonuçlarında etkilenme olmayan hastalara göre anlamlı düzeyde düşüktü (p=0,013). Sonuç: Çalışmamızda HFS tanılı hastalarda akustik refleks testi sonuçlarında ipsilateral reflekslerin alınıp kontralateral reflekslerin alınamadığı hasta sıklığı %44,2 oranında saptandı. İki grup arasında elde edilen bu sonuçlar beyinsapı düzeyinde etkilenmeyi gösterir bulgular olarak yorumlanabilir. Kraniyal MR'da vasküler anormalliklerin, beyin sapı düzeyinde etkilenme saptanan hastalarda anlamlı olarak az görülmesi de yine hastalık etyolojisinde öne sürülen teorilerden santral düzeyde etkilenmenin periferik mekanizmalar dışında varlığını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hemifacial spasm is a movement disorder characterized by unilateral involuntary tonic and/or clonic twitches (contractions) in the facial nerveinnervated muscles. Although there is evidence that the facial nerve is affected at the axonal or nucleic level in the pathogenesis of HFS, there are few studies evaluating the functions of the brainstem other than radiological evaluation. In this study, we aimed to determine the correlation between the disease side and cerebral lateralization in unilateral HFS, and to evaluate whether or not there is a difference between HFS cases in terms of acoustic reflex. Study design: 52 patients with HFS and 27 volunteers were included in the study. The age, gender, disease duration, concomitant diseases of the patients and the characteristics of abnormal vascular structures in the posterior fossa on cranial MR imaging were evaluated. The Edinburgh inventory was used to determine cerebral lateralization. After otoscopic examination was performed by an otorhinolaryngologist in the patient and control groups, tympanogram and acoustic reflex test were studied for both ears. Results: Of the 52 patients included in the study, 31 (59.6%) were female and 21 (40.4%) were male and the mean age was 58.0±10.6. Of the 27 volunteers included in the control group, 8 (29.6%) were male, 19 (70.4%) were female and the mean age was 54.1±10.7. There was no statistical difference in cerebral lateralization characteristics between the HFS and the control groups (p> 0,05). Similarly, there was no correlation between the disease side, concomitant diseases, acoustic reflexes obtaining rates and cerebral lateralization in HFS (p> 0,05). In the hemifacial spasm group, the rates of DM, HT and CAD were found to be 11,5%, 50% and 13,5%, respectively. While ipsilateral acoustic reflexes were obtained in both ears, the rate of patients, in whom contralateral both reflexes could not be obtained, was 44.2%. The results of this acoustic reflex test, which were interpreted as indicating the affection at the brainstem level, were significantly higher in the patients than in the control group (7.4%) (p = 0.001). In cranial magnetic resonance imagings (MRI), the xii rate of vascular abnormalities associated with the brainstem was statistically significantly higher in the patient group (54%) than in the control group (14.8 %). The incidence of vascular abnormalities was significantly lower in MRIs of the patients who were found to be affected at brainstem level by acoustic reflex test results than that of the patients who were not found to be affected by acoustic reflex test results (p=0.013). Conclusion: In our study, the rate of patients, in whom ipsilateral reflexes were obtained but contralateral reflexes could not be obtained, was found to be 44.2 % in the acoustic reflex test results of the patients diagnosed with HFS. These results obtained between the two groups can be interpreted as the results indicating an affection at brainstem level. Significantly low rates of vascular abnormalities in cranial MRIs of the patients who were found to be affected at brainstem level support the presence of affection at central level other than peripheral mechanisms which is one of the theories suggested in the disease etiology.