Türkiye muhasebe standartları doğrultusunda inşaat taahhüt işlerinde muhasebe uygulaması
Accounting practices of the construction contracts in accounting standards
  1. Tez No: 487396
  2. Yazar: ÇİĞDEM TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnşaat sektörü çok sayıda alt sektörle birlikte ülke ekonomimiz içinde çok büyük bir istihdam yaratmaktadır. İnşaat işleri genelde bir yıldan daha uzun süreye yayıldığı için muhasebenin temel kavramlarından dönemsellik ilkesine aykırı istisnai bir durum oluşturmaktadır. Gelir Vergisi kanununda da yıllara sirayet eden inşaat işlerinin muhasebe kayıtları için kanunun 42-44 maddelerine göre kayıtların tutulmaları istenmiş; buna göre kar ve zarar tespiti inşaat devam ettiği süre boyunca ertelenerek vergilendirmenin inşaat tamamlandıktan sonra yapılması öngörülmüştür. Yapımı uzun yıllara sirayet eden inşaat işlerine özgü gelir ve maliyetlerin takibi için gerek Tekdüzen Hesap Planındaki açılmış hesap kodlarıyla gerekse TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardıyla muhasebesi ayrı bir takip gerektiren inşaat sektörüne özgü bir muhasebe sistemi oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction industry creates a huge employment area in our country's economy together with its many sub-sectors. Construction works are exceptional situations which are contrary to the periodicity principle –one of the basic concepts of accounting- because they generally spread over a period longer than a year. Accounting records of construction works that span more than a year are asked to be kept according to the principle set forth by articles 42-44 of the Income Tax Law, and accordingly the profit and loss assessment is postponed for the duration of the construction and it has been determined that the taxation would be made after the construction is completed. A unique accounting system has been attempted to be established for the construction works that span several years, whose revenue and costs accounting needs to be followed-up separately through both accounting codes opened in Uniform Accounting Codes and TMS 11 Construction Contract Standards.