Liderlik yöntemleri ve işgörenler üzerindeki etkisi
Methods of leadership and impact on occopations
  1. Tez No: 487410
  2. Yazar: METEHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET LİDERLİK YÖNTEMLERİ VE İŞGÖRENLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Liderlik yöntemleri, farklı liderlik yaklaşımlarının yönetimlere dahil edilmesi ve süreçlerinin incelenmesi neticesinde hayatımızda anlam kazanmaya başlamıştır. Liderlik kavramının doğru yöntem ile birleştirilmeye çalışılmasının temel amacı, işgörenler ve lider arasındaki uyumu sağlamasının neticesinde işletmelere kazandıracak olduğu rekabet üstünlüğüdür. Liderlik kavramları içerisinde yöneticilerin ya da liderlik vasfı olan kişilerin; dönüşümcü, yönetsel, etik ve politik olmak üzere dört farklı öneme sahip liderlik özellikleri litaratürlerde geçmektedir. İşletmelerin başarıyı yakalayabilmeleri ve rekabet edebilir duruma gelebilmeleri oldukça uzun bir süreçtir. Günümüzde, gelişen ve genişleyen işletmeler, daha da karmaşıklaşan içyapılarını yönetebilmek ve sorunlarını en hızlı şekilde çözebilmek için üstün vasıflara sahip lider kişilerden yararlanmaktadırlar. Böylelikle işletmeler, liderlerinin işgörenler ve yönetim kadrolarıyla olan koordinasyonu sayesinde, bir yandan faaliyetlerini verimli şekilde yürütürlerken bir yandan da işgörenlerini işletmelerine bağlı bireyler haline dönüştürmüş olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT METHODS OF LEADERSHIP AND IMPACT ON OCCUPATIONS Leadership techniques, started to gain meaning in our lives with the examination and incorporation of the different leadership approaches in the Management. The main purpose of merging the concept of leadership with the strategy is the superiority of the competition for enterprises in addition to providing the adaptability between occupations and the Leader. Within the concepts of strategic leadership, managers or those who are strategic leadership qualities; leadership qualities with four different qualifications, such as transformational, managerial, ethical and political, also appear in the literature. It is a fairly long process for enterprises to capture success and be able to compete. Today, developing and expanding businesses are taking advantage of these highly skilled individuals to manage their more complex internal structures and to ease their workload. Thus, through the communication of occupations, leaders and management board, enterprises gaining all occupations are being committed to them.