Üniversite öğrencilerinin sağlık inançlarının korunma yöntemleri kullanmalarına etkisi
The effect of university students? health beliefs on their use of contraceptive methods
- Tez No: 487415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
KORUNMA YÖNTEMLERİ KULLANMALARINA ETKİSİ Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin cinsel ilişki sırasında kondom kullanma davranışını gerçekleştirmelerinde sağlık inançlarının etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul ve İzmir'de yer alan yedi farklı üniversitede okuyan, cinsel deneyimi olan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 299 öğrenciye AIDS Sağlık İnanç Ölçeği ve AIDS'ten Korunma Öz yeterlilik Ölçeği uygulanmıştır. Yordayıcı ve yordanan değişkenler arasında yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda kişilerin kondom kullanma özyeterliliklerinin, kondom kullanma davranışını anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Bunun yanında AIDS'ten korunma öz yeterliliği ve AIDS Sağlık İnancı açısından kadınlar ve erkekler arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Kadınların, kondom kullanımına yönelik fayda algısının ve AIDS'ten korunma özyeterliliklerinin erkeklerden daha yüksek olduğu görülürken, cinsellikle ilgili konuları aile ile konuşabilme öz yeterliliğinin erkeklerde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of university students? health beliefs on their condom usage during sexual intercourse was explored. For this purpose, AIDS Health Belief Scale and Self-Efficacy Scale for AIDS Prevention was applied to total of 299 students. Data was collected from voluntarily-participated students who had sexual intercourse experience. The study was conducted in seven universities in Izmir and Istanbul. Logistic regression analysis was used between predictor and predicted variables. Results indicated that condom use self-efficacy of individuals was predictive of their condom use behaviour. In addition, self-efficacy of AIDS prevention and AIDS health belief was significantly different between males and females. Perceived benefit of condom use and self-efficacy of AIDS prevention was higher for females compared to males. On the other hand, self-efficacy of males about talking on sexual issues in family setting was higher than females.