TMS 11 inşaat sözleşmeleri standardı ve VUK kapsamında inşaat muhasebesi uygulamalarının karşılaştırılması üzerine bir inceleme
Comparison of tas 11 construction contracts under construction accounting standards and Turkish Tax Law a study on application
  1. Tez No: 487414
  2. Yazar: MEHMET TAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY MÜNYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küreselleşmenin de etkisi ile birlikte ekonomi dünyasındaki hızlı değişim ve gelişmeler, ülkemizde de bazı değişimlerin önünü açmıştır. Özellikle vergi kanunlarımızın yeniden gözden geçirilme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ülkemizin önemli sektörlerinden biri olan İnşaat sektöründe meydana gelen yeni üretim ve inşa modelleri ve inşaat sözleşme türleri de vergi kanunlarımızı, gerek muhasebesel politika ve prosedürler gerekse de vergisel uygulama ve yöntemlerine ilişkin bir takım yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Vergi kanunlarnda bulunan düzenlemeler ve devletin uyguladğı vergi politikalarnın her daim muhasebe standartları ile uyumlu olmadığı görülmektedir. Bu sebepten dolayı bazı benzer durumlara karşı vergi kanunları ve muhasebe standartları arasında farklı uygulamalar meydana gelebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Effect of globalization on the world economy with rapid change and developments in our country, some of the changes pave the way. Particularly in need of our tax laws be reviewed again. Our country is one of the important sectors in the construction industry production and build new models that have occurred and construction contract types in our tax laws, tax accounting policy and procedures as well as the need for application and method should be made a team for new arrangements. In regulations and state tax laws applied by professionals of tax policy is not compatible with the accounting standards. For this reason, some against similar tax laws and accounting standards may occur between different applications.