Böbrek hücrelerinde lipopolisakkaritle indüklenen enflamasyona apigeninin olası koruyucu etkisinin in vitro belirlenmesi
Determination of possible protective effect of apigenin on lipopolysaccharide-induced inflammation in renal cells in vitro
- Tez No: 487450
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Apigeninin iyi bir antienflamatuar etki gösterdiği bilinmekle birlikte, lipopolisakkaritle indüklenen böbrek hücre enflamasyonu üzerine olası koruyucu etkisi bilinmemektedir. Önerilen tez çalışmasında, apigeninin in vitro böbrek hücre enflamasyonu modelinde antienflamatuar sitokinler olan IL-10 ve TGF-β düzeylerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Sunulan tez projesinde, böbrek hücre enflamasyonu Afrika yeşil maymun böbrek hücre hattında (Vero) oluşturuldu. Çalışmamızda, negatif kontrol grubu, lipopolisakkarit (LPS) ile enflamasyonun indüklendiği grup, apigenin uygulanan grup ile LPS+apigenin uygulanan grup olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Apigeninin Vero hücrelerindeki sitotoksik etkisi hücre sayım testi ile değerlendirildi. Lipopolisakkaritin enflamasyon dozu hücre kültürü supernatantlarındaki TNF-α ve IL-6 konsantrasyonlarının ölçümüyle belirlendi. Hücre kültürü mediumlarında TNF-α, IL-6, IL-10 ve TGF-β konsantrasyonları ELISA test kitleri kullanılarak ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that Apigenin has anti-inflammatory effects but the possible protective effects of Apigenin on lipopolysaccharide-induced renal cell inflammation is not known. In the proposed thesis study, it was aimed to determine the effect of apigenin on anti-inflammatory cytokines IL-10 and TGF-β levels in an in vitro model of renal cell inflammation. Material and Method: In the presented thesis project, kidney cell inflammation was formed in the African green monkey kidney cell line (Vero). In our study, four groups, which were called as negative control group, lipopolysaccharide (LPS) -induced inflammation group, apigeninin treated group and LPS + apigenin treated group, were formed. The cytotoxic effect of Apigenin in Vero cells was evaluated by cell count test. Dose of inflammation of lipopolysaccharide was determined by measuring TNF-α and IL-6 concentrations in cell culture supernatants. TNF-α, IL-6, IL-10 and TGF-β concentrations in cell culture medium were measured by ELISA using ELISA test kits.