Ratlarda egzersize bağlı tirozin kullanımı ve epileptik aktivite
Epileptic activity related to exercise and tyrosine use in rats
- Tez No: 487452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
RATLARDA EGZERSİZE BAĞLI TİROZİN KULLANIMI VE EPİLEPTİK AKTİVİTE Amaç: Ratlarda koşu bandı egzersizi ve l-tirozin'in desteğinin, epileptiform aktivitenin frekansı ve amplitüdü üzerine etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Egzersiz (E), l-tirozin (LT) ve l-tirozin+egzersiz grubu (ELT) olmak üzere toplam 32 erkek albino Wistar sıçan randomize olarak dört gruba ayrıldı. Deney protokolü, haftada 5 gün 10 hafta boyunca uygulandı. L-tirozin gavaj yöntemi ile 500mg/kg/gün (2,5ml) çözelti şeklinde verildi. Sıçanlara mikroenjektör ile sol kortekse 500 IU penisilin verildi ve Power Lab veri toplama sistemi kullanılarak üç saat boyunca elektrokortikogram (ECoG) kaydı alındı. ECoG kayıtlarının frekansı ve amplitüdü çevrimdışı olarak analiz edildi. Bulgular: Egzersiz+l-tirozin uygulaması, penisilinin neden olduğu epileptiform aktivitenin spike frekansını diğer gruplara göre daha etkili bir şekilde azalttı. LT grubunda epileptiform aktivite spike frekansı, 70. dakikada anlamlı şekilde azaldı.
Özet (Çeviri)
EPILEPTIC ACTIVITY RELATED TO EXERCISE AND TYROSINE USE IN RATS Aim: This study was to evaluate the effects of treadmill exercise and l-tyrosine on the frequency and amplitude of epileptiform activity in rats. Material and Method: A total 32 male albino Wistar rats were randomly divided into four groups as: the control (C), exercise (E), l-tyrosine (LT) and l-tyrosine exercise group (ELT). L-tyrosine supplementation was applied by gavage 500 mg/kg/day (2,5 ml) solution. Exercise and l-tyrosine administration was performed 5 days in a week for 10 weeks. The rats were then administered 500 IU penicillin into the left cortex by microinjector, and an electrocorticogram (ECoG) was recorded for three hours by using a Power Lab data acquisition system. The frequency and the amplitude of the ECoG recordings were analyzed as offline. Results: Exercise + l-tyrosine administration more efficiently decreased the frequency of penicillin-induced epileptiform activity.