Hastaların sağlık hizmeti kalitesi beklentileri ve algılamaları üzerine bir araştırma
A research about the health service quality expectations and perceives of patients
  1. Tez No: 487465
  2. Yazar: GİZEM ZEVDE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DİKMETAŞ YARDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET HASTALARIN SAĞLIK HİZMETİ KALİTESİ BEKLENTİLERİ VE ALGILAMALARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Amaç: Sağlık kurumuna başvuran erişkin hastaların, bekledikleri ve algıladıkları sağlık hizmet kalitesini ölçmek ve kuruma geri bildirim sağlamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada Parasuraman, Zeithaml ve Berry tarafından 1985 yılında geliştirilen Servqual ölçeği kullanılmıştır. Çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran erişkin hastalara 15.04.2017-15.08.2017 tarihleri arasında uygulanmıştır. Hastalara uygulanan ölçek literatür taranarak ve uzman görüşlerinden faydalanarak hazırlanmıştır. Çalışmanın yapıldığı kuruma başvuran erişkin hasta sayısı, ayda ortalama 6.792'dir. Çalışmanın örneklem hesaplaması yapılmış, buna göre gerekli örneklem büyüklüğü 552 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmaya 565 hasta katılmıştır. Çalışmanın geçerliliği ve güvenirliği yapılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği için Cronbach's Alpha değerleri elde edilmiştir (beklenti 0,959, algılama 0,949). Anket ile elde edilen veriler IBM SPSS V23 programı ile analiz edilmiştir. Nicel veriler aritmetik ortanca (min-mak) şeklinde sunulurken nitel veriler de frekans (yüzde) şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ABOUT THE HEALTH SERVICE QUALITY EXPECTATIONS AND PERCEIVES OF PATIENTS Aim: It was aimed to measure the quality of health services which is expected and perceived by adult patients who were referred to the health institution and to provide feedback to the institution. Material and Method: In the study, the Servqual scale developed by Parasuraman, Zeithaml and Berry in 1985 was used. The study was carried out between 15.04.2017-15.08.2017 in Ondokuz Mayıs University Health Care Application and Research Center. The survey was conducted by using the literature review and expert opinions. The average number of adult patients who applied to the institution is 6,792 per month. The sample size of the study was calculated and the required sample size was determined as 552 persons. 565 patients participated in the study.The validity and reliability of the work was done. Cronbach's Alpha values were obtained for the reliability of the scales, (expectation 0.959, perception 0.949). Data from the questionnaire were analyzed using the IBM SPSS V23 program. While quantitative data are presented in the form of median (min-max), qualitative data are presented in frequency (percent).