Cenaze ve defin hizmetlerinde çalışan sağlık/güvenlik algısının tespiti
Determination of health / safety perception working in funeral and defense services
- Tez No: 487568
- Danışmanlar: PROF. DR. İMER OKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET CENAZE VE DEFİN HİZMETLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Zaman geçtikçe gelişen ve tüm toplumun faydalandığı teknoloji, çalışma hayatında meydana getirdiği çeşitli riskler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin etkin olarak alınması halinde, iş kazası ve meslek hastalıklarının alınan önlemler oranında azalacağı açıktır. Bu nedenle işverenin işçileri gözetme kapsamında, yükümlülükleri doğru bir şekilde tespit edilmeli, bu yükümlülüklere aykırı davranması durumunda uygulanacak yaptırımlar da kanunda net bir şekilde belirtilmelidir. Her ne kadar kanun iş sağlığı ve güvenliği bakımından işverene sorumluluklar yüklemiş olsa da, işçi de işini yaparken dikkatli ve özenli davranmalı ve işverenin koyduğu kurallara uygun hareket etmelidir. Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği tam da istenen konuma gelmemiş olsa da, 6331 Sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun ve iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin Yönetmeliklerin kısaca ilgili mevzuatların yürürlüğe girmesiyle birlikte belli bir düzene kavuşmuştur. Bu teze konu olan araştırma, Mezarlıklar Daire Başkanlığınca yürütülen cenaze ve defin hizmetlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin bulgu ve aşamalarını değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu tez çalışmasında, iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimi, sosyal, ekonomik, hukuki, ahlaki yönü ile işçi sağlığı ile işveren yükümlülüklerinin uygulanma şekillerini ortaya koyduktan sonra; cenaze ve defin hizmetleri özelinde iş sağlığı ve güvenliğinin gerekliliğini ortaya koymak ve riske göre tedbir önerileri sunulmaktadır. Cenaze ve Defin hizmetleri personeli dediğimiz zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı bünyesinde memur, işçi ve ihale kapsamında çalıştırılan personelin kastedildiğini belirtmek gerekmektedir. İnsanların en sıkıntılı ve üzüntülü gününde hem işlerini layıkıyla yerine getirmeleri, hem de sıkıntı ve üzüntü içinde olan cenaze yakınlarıyla iyi iletişim kurarak onların bu zor gününde yanlarında olduğunu hissettirmek gibi zor bir görevi üstlenmektedirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Mezarlıklar Daire Başkanlığının yürütmekte olduğu bu vazife 7 gün 24 saat ifa edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY IN FUNERAL AND BURIAL SERVICES Technology, which has ever been developing in the course of time being in the service of the whole society, requires certain measures to be taken in occupational health and safety because of the risks it causes in working life. In fact, if due occupational health and safety measures are taken, it is obvious there will be decrease in the occupational accidents and illnesses proportionate to the measures taken therein. Therefore, employers' obligations within the coverage of observing the rights of the employees must be duly determined, in which respect the sanctions to be applied in the case of the negligence thereof are to be expressed in the law in a clear manner. Although the law has loaded certain obligations on employers as regards to occupational health and safety, employees must do their job carefully and attentively observing the rules stipulated by employers. Despite the fact that occupational health and safety has not been completely improved to the desired level yet, it has attained to certain orderliness upon the introduction of the Occupational Health and Safety Regulations as part of the Occupational Health and Safety Law no. 6331, in short the related regulations thereon. The research, which is the subject of this thesis, has been prepared to assess the findings and processes of occupational health and safety in the funeral and burial services carried out by the Department of Cemeteries. Having displayed, in this thesis study, the development of the terms of occupational health and safety in our country and around the world along with the social, economic, legal and ethical aspects thereof as well as the manners of the applications of employees' health and employers' responsibilities, suggestions are made as regards with the requirement for occupational health and safety in funeral and burial services and measures to be taken commensurate to risks. We should here state, when we make mention of the Staff of Funeral and Burial Services, we refer to the officials, employees and the contracted personnel of the Department of Cemeteries of the Metropolitan Municipality of Istanbul. Truly, the Department of Cemeteries undertakes a challenging task to make the family and relatives of the late person feel that they are by their side on their most distressed and sorrowful day by helping them do their work duly in a friendly way. This service is carried out by the Department of Cemeteries of the Metropolitan Municipality of Istanbul 7 days 24 hours.