Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesinde görevlendirilen din görevlilerine göre sahadaki manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of spiritual counseling and guidance services in the field according to religious officials assigned in the earthquake zone centered in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 926427
  2. Yazar: MÜBERRA CILA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesindeki manevi destek hizmetlerinde görevlendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin katıldığı manevi destek organizasyonunun yapısını anlama, manevi destek hizmetleri kapsamında sahada yürütülen faaliyetleri belirleme, afetzedelerin manevi ihtiyaçlarının nasıl tespit edildiğini, sahada karşılaşılan manevi sorunlar ve bu sorunlara yaklaşım biçimlerini, din görevlilerinin karşılaştıkları zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkma süreçlerini, sunulan hizmetlerin etkisi, geliştirme ve iyileştirme çalışmalarını ortaya koyma amacını taşımaktadır. Belirlenen amaç doğrultusunda araştırma, nitel yönteme göre tasarlanmış olup fenomenoloji deseni ile yapılandırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Toplam 26 kişi ile yapılan görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yaklaşımı tercih edilmiştir. Verilerin tematik çözümlemesinde MAXQDA 2024 Nitel Veri Analiz Programından yararlanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; din görevlilerinin bağlı bulundukları müftülükler aracılığıyla gönüllü olarak sürece katıldıkları, AFAD koordinasyonunda bölgelere ulaşıp, diğer yardım kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği halinde belirli süreler içinde kendi amirleri tarafından organize oldukları anlaşılmıştır. Afet bölgesindeki manevi destek hizmetleri kapsamında, sahada dua ve ibadet hizmetleri, çadır ziyaretleri, moral motivasyon etkinlikleri, cenaze defin işlemleri, ulaşılamayan köylere manevi sosyal hizmetler, çocuklar için 4-6 yaş Kur'an Kursu faaliyetlerinin gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Çalışma, afet bölgesindeki manevi danışmanlık hizmetlerinin toplum ve birey üzerinde olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Olası afet durumlarında manevi destek hizmeti sunacak personelin manevi yardım becerileri geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the structure of the spiritual support organization in which the Presidency of Religious Affairs personnel assigned to provide spiritual support services in the Kahramanmaraş-centered earthquake region on February 6, 2023 participate, to determine the activities carried out in the field within the scope of spiritual support services, to reveal how the spiritual needs of disaster victims are determined, the spiritual problems encountered in the field and the approaches to these problems, the difficulties encountered by religious officials and the processes of coping with these difficulties, the impact of the services provided, development and improvement studies. In line with the determined purpose, the research was designed according to the qualitative method and structured with the phenomenology design. Semi-structured interview technique was used as the data collection tool in the research. Descriptive analysis approach was preferred in the analysis of the data obtained from the interviews conducted with a total of 26 people. MAXQDA 2024 Qualitative Data Analysis Program was used in the thematic analysis of the data. As a result of the research, it was understood that the religious officials participated in the process voluntarily through the mufti's offices they were affiliated with, reached the regions under the coordination of AFAD and were organized by their own superiors within certain periods in cooperation with other aid institutions and organizations. It was determined that within the scope of spiritual support services in the disaster area, prayer and worship services in the field, tent visits, moral motivation activities, funeral burial procedures, spiritual social services for inaccessible villages, Quran course activities for children aged 4-6 were carried out. The study reveals the positive effects of spiritual counseling services in the disaster area on society and individuals. The spiritual assistance skills of the personnel who will provide spiritual support services in possible disaster situations should be developed.