Ön-arka yönde farklı iskeletsel ilişkiye sahip erişkin bireylerde üst solunum yolu boyutlarının 3 boyutlu olarak değerlendirilmesi
Evaluation of 3-dimensions of upper airway volume in adolescent individuals with different sagittal skeletal pattern
- Tez No: 487600
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEYLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Büyüme ve gelişimini tamamlamış normodiverjan 205 bireyin KIBT'si (97 kız, 108 erkek) araştırmaya dahil edilmiştir. Seçilen bireyler iskeletsel yapılarına göre kız ve erkek sayıları benzer olacak şekilde 3 ana gruba ayrılmıştır.: Araştırmamızda nazofarengeal hacim ve total havayolu hacmi ön-arka yöndeki iskeletsel farklılıktan etkilenmezken, retropalatal, retroglossal hacim, total havayolu hacmi ve minimal aksiyal alan gruplar arasında önemli farklılık göstermiştir. Retropalatal hacim en yüksekten en düşüğe Sınıf II, Sınıf I ve Sınıf III şeklinde, retroglossal hacim ve minimal aksiyal alan ise Sınıf III, Sınıf I ve Sınıf II şeklinde bir sıralama göstermiştir. Bununla birlikte iskeletsel Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III'ün alt gruplarına inildiğinde, önemli gruplar arası farklılıkların daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
tomography three dimensionally. Materials and Method: CBCT (97 girls, 108 males) of 205 adult normodivergent individuals were included in the study. They divided into 3 main groups as they would have similar girl-boy number according to their skeletal patterns. In our study, nasopharyngeal and total airway volumes were not affected by the sagittal skeletal differences while retropalatal, retroglossal, total airway volumes and minimal axial area showed significant differences between the skeletal ClassI, II, and III groups. While there was reduced tendency from Class II to Class I to Class III for the dimension of the retropalatal volume, but there was reduced tendency from Class III to Class I to Class II for the dimension of the retroglossal volume and minimal axial area. However, when subgroups of skeletal class I, class II and class III were examined, this difference was more effective between the groups.