Manyetik rezonans görüntüleme yapılacak çocuklarda sedasyon amacıyla uygulanan propofol/ketamin ve propofol/fentanilin bulantı-kusma üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 487601
- Danışmanlar: PROF. DR. KARAMEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME YAPILACAK ÇOCUKLARDA SEDASYON AMACIYLA UYGULANAN PROPOFOL/KETAMİN VE PROPOFOL/FENTANİLİN BULANTI-KUSMA ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Giriş: Manyetik rezonans görüntüleme çocuklarda sıklıkla başvurulan tanı yöntemlerinden biridir. Çocukların ek hastalıkları ve görüntüleme sürelerinin daha ayrıntılı tetkiklere yönelik olarak giderek uzaması ve hareketsizliğe ihtiyacın artması bu çocuklarda kullanılacak anestezi ve sedasyon yöntemlerinin araştırılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada kurumumuz manyetik rezonans görüntüleme merkezinde 2-10 yaş arası çocuklarda uygulanan iki sedasyon rejiminin bulantı-kusma üzerine olan etkisi değerlendirilmiştir. Yöntem: Prospektif bir gözlem olarak düzenlenen çalışmamızda etik kuruldan izin alındıktan sonra kurumumuz MRG merkezinde, sorumlu anestezistlerin tercihi doğrultusunda parenteral midazolam premedikasyonuna eklenen propofol/ketamin ve propofol/fentanil rejimlerinden biri uygulanan çocuklarda, sedasyonun etkinliği ve çocuklarda bulantı ve kusma olup olmadığı izlendi.İşlem süresi, ek doz propofol ihtiyacı ve derlenme süresi kaydedildi. Aynı zamanda işlem süresi boyunca ve sonrasında sistolik ve diastolik arter basıncı, periferik oksijen satürasyonu ve kalp atım hızları izlendi. Bulgular: Manyetik rezonans görüntüleme yapılan 100 çocuk hasta işlem esnasında izlendi. Çocuklardan 50 tanesine propofol/ketamin, 50 tanesine ise propofol/fentanil uygulandı. Her iki rejimde de çocukların demografik özellikleri benzer bulundu. 1. saatte iki grup arasında bulantı görülme oranları açısından fark yokken, kusma oranının propofol/ketamin grubunda anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF PROPOFOL/KETAMINE AND PROPOFOL/FENTANYL EFFECTS ON NAUSEA AND VOMITING IN CHILDREN UNDERGOING MRI STUDY. ABSTRACT Introduction: MRI is one of the common diagnostic procedures done in children. Comorbidities, prolongation of the imaging procedure and increase in demand for still position, requires research in anesthesia and sedation techniques in children. In our study the effects of two sedative regimens on nausea and vomiting have been observed in children with the age of 2-10 in MRI center. Method: As a prospective investigation, after obtained ethic committee approval, parenteral midasolam with the addition of either propofol/ketamine or propofol-fentanyl were administered in children in MRI center, whereas the effect of sedation and experienced nausea and vomiting were observed. Duration of procedure, requirement of additional propofol dose and recovery period were recorded. Systolic and diastolic arterial blood pressure, peripheral oxygen saturation and heart rate were also monitored throughout and after the techniqe, simultaneously. Findings: One hundred children undergoing MRI were investigated in this study. Fifty children received propofol-ketamıne and fifty children received propofol-fentanyl combination. Demographic features of children were similar in both groups. Although nausea rate was similar in both groups, however vomiting rate was significantly higher in propofol/ketamine group (p˂0.05). Other data have not revealed any considerable difference regarding vomiting and nausea among the groups. Heart rate, diastolic pressure and postanesthesia recovery scores estimation has not revealed remarkable difference in both groups. Diastolic blood pressure rate at the 20th min and 60th min after the procedure was not significantly different, however tenth min data of propofol/fentanyl group were remarkable low (p˂0.05). Results: Comparing two techniques of propofol-ketamine and propofol-fentanyl groups have not revealed significant difference regarding additional propofol dose requirement and recovery time duration. Diastolic blood pressure at the tenth min of the procedure was considerably low in propofol-fentanyl group in comparison with the other group. Propofol and ketamine combination was found to be more appropriate regarding the protection of hemodynamic stability. According to vomiting and nausea estimation, vomiting rate was significantly high at the first hour of procedure in propofol-ketamine group. Nausea and vomiting rate at other hours of the procedure was almost similar in both groups.