Adeziv kapsülitli hastalarda kemik ve yumuşak doku morfolojisinin incelenmesi ve hastalığa etkileri
Investigation of bone and soft tissue morphology in patients with adhesive capsulitis and their effects on disease
  1. Tez No: 966746
  2. Yazar: ABDÜRRAHİM KAVAKLILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Omuz hareket kısıtlılığı ve ağrısının sık nedenlerinden olan adeziv kapsülitin patofizyolojisinde sistemik hastalıklarla olan yakın ilişkisi bilinmektedir. Bunun yanında omuz morfometrisinin de hastalığın etyopatogenezinde rol aldığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, adeziv kapsülitli kişilerin hasta ve sağlam omuzlarının kemik ve yumuşak doku morfolojik özelliklerini karşılaştırarak muhtemel predispozan faktörleri ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif vaka kontrol çalışması olarak planlandı. Bu doğrultuda Ocak 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında omuz hareket kısıtlılığı ve ağrı şikâyeti ile hastanemize başvuran ve çekilen manyetik rezonans görüntüleme sonrasında bir omzunda primer adeziv kapsülit tanısı alan 50 hastanın 100 omzu ile çalışma yapıldı. Çekilen manyetik rezonans kesitlerinde kemik morfolojiyi değerlendirmek için; akromiyon tipi, glenoid versiyon açısı, kritik omuz açısı, akromiyal indeks, biseps oluk derinliği ölçülürken, yumuşak dokuyu değerlendirmek için; aksiller reseste sinyal artışı, subcoracoid üçgen işareti, sagittal planda supraspinatus kası alanı, subscapularis kası alanı, infraspinatus ve teres minör kas alanları ölçülmüştür. Tüm parametreler aynı gözlemci tarafından bir ay ara ile iki defa ve farklı bir gözlemci tarafından bir defa olacak şekilde toplamda üç defa ölçüldü. Böylece gözlemciler içi ve gözlemciler arası güvenilirlik testleri de yapıldı. Bulgular: Hastaların 25'i kadın 25'i erkekti ve yaş ortalaması 53.6 ± 11,5 olarak hesaplandı. Yapılan istatistiksel incelemeler sonucunda hastaların kemik morfometrik incelemelerinden; biseps oluk derinliklerinde sağlam omuzda ortalama: 4,58 ± 0,74 mm, hasta omuzda ortalama: 5,44 ± 0,74 mm, p:
Özet (Çeviri)
Introduction: It is known that adhesive capsulitis, which is a common cause of shoulder movement restriction and pain, is closely related to systemic diseases in its pathophysiology. In addition, shoulder morphometry is thought to play a role in the etiopathogenesis of the disease. The aim of this study is to compare the bone and soft tissue morphological features of the patient and healthy shoulders of individuals with adhesive capsulitis and to reveal possible predisposing factors. Methods: Our study was planned as a retrospective case-control study. Accordingly, the study was conducted with 100 shoulders of 50 patients who applied to our hospital with complaints of shoulder movement limitation and pain between January 2023 and December 2024 and were diagnosed with primary adhesive capsulitis in one shoulder after magnetic resonance imaging. In order to evaluate bone morphology in the magnetic resonance sections taken; acromion type, glenoid version angle, critical shoulder angle, acromial index, biceps groove depth were measured, while in order to evaluate soft tissue; signal increase in axillary recess, subcoracoid triangle sign, in the sagittal plane supraspinatus muscle area, subscapularis muscle area, infraspinatus and teres minor muscle areas were measured. All parameters were measured three times in total, twice by the same observer with a one-month interval and once by a different observer. Thus, intra-observer and inter-observer reliability tests were also performed. Result: Of the patients, 25 were female and 25 were male and the mean age was calculated as 53.6 ± 11.5. As a result of the statistical analyses, from the bone morphometric examinations of the patients; significant differences were found in biceps groove depths mean in healthy shoulder: 4.58 ± 0.74 mm, mean in patient shoulder: 5.44 ± 0.74 mm, p: