Propofol ile tiva uygulanan jinekolojik operasyonlarda oral klonidin ve diazepam premedikasyonunun stres yanıt, anestezik gereksinimi ve hemodinamik parametrelere etkisi
The effects of oral clonidine and diazepam premedication on stress response, anesthetic requirements and hemodynamic parameters in tiva with propofol
- Tez No: 487662
- Danışmanlar: DOÇ. BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Total abdominal histerektomi operasyonu geçirecek, ASA I-II grubunda, 60 kadın hasta rasgele 3 gruba ayrılarak 60-90 dk. önce Grup I'de 5 mg/kg klonidin, Grup II'de 0.1 mg/kg diazepam, Grup III'de 20 mg famotidin tablet ile oral yoldan premedikasyonları yapıldı. Premedikasyon öncesi ve sonrası anksiyete (10 değerli VAS) skorları kaydedildi. İndüksiyonda tüm hastalara 2 mg/kg fentanil, 60 saniye sonra kooperasyonu ve kirpik refleksi kaybolana kadar propofol ve 0.1 mg/kg vekuronyum ile endotrakeal entübasyon sağlandı. Anestezi idamesinde 100 mg/kg/dk propofol ve % 50 O2-N2O karışımı kullanıldı. Premedikasyon öncesi, cerrahi insizyonun 30. ve postoperatif 60. dakikada kan glukoz, kortizol ve laktat seviyeleri için kan örnekleri alındı. Hemodinamik parametreler premedikasyon öncesi ve sonrasından itibaren tüm operasyon süresince 5'er dakikalık aralıklarla ölçüldü. İndüksiyon öncesi VAS skorları premedikasyon öncesi değerlere oranla Grup I'de II'ye göre anlamlı (p0.05). Grup içi ve gruplar arası kan laktat düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Her 3 grupta da postoperatif 60.
Özet (Çeviri)
The effects of oral clonidine and diazepam premedication on stre response, anesthetic requirements and hemodynamic parameters in TIVA with propofol 60 female patients in ASA I-II groups undergoing total abdominal hysterectomy, randomized into 3 groups and premedicated orally with 5 mg/kg clonidine, 0.1 mg/kg diazepam and 20 mg famotidine tablets respectively. 10-points visual analoge scale (VAS) was recorded before and after premedication. During anesthesia induction, after 60 sec later of 2 mg/kg fentanyl administration, propofol was given till the lost of eyelash reflex and cooperation in all patients. Endotracheal intubation was provided by 0.1 mg/kg vecuronium. In maintenance of anesthesia, 100 mg/kg propofol and 50% N2O-O2 was used. Blood samples for glucose, cortisole and lactate levels were collected before premedication.30. min of surgical incision and 60. Min of postoperative period.Hemodynamic parameters were recorded before premedication and during surgical period. After premedication, VAS score declines were statistically significant in Group I and II compared to Group III (p0.05).