CAD/CAM restorasyonların termomekanik yaşlandırılmasının kırılma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the influence of thermomechanical aging on the fracture strength of CAD/CAM restorations
  1. Tez No: 487691
  2. Yazar: CEYDA GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı termomekanik yaşlandırma işlemi uygulanan ve uygulanmayan lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik kronlar ile hibrit seramik monolitik blokların kırılma dayanıklılıklarının karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çekilmiş 60 adet molar diş üç grup oluşacak şekilde (n=20) bölünmüştür. Her test grubu için, Cerasmart (GC, Japonya), Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Almanya) ve IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) monolitik blokları ile tam kron restorasyonları üretildi. 20'şer örnekli gruplarda örneklerin (n=10) yarısına dual akslı çiğneme simülatörü ve termal siklus (5°C-55°C, 6000 siklus) ile yaşlandırma işlemi uygulanırken diğer örneklere (n=10) yaşlandırma uygulanmamıştır. Çiğneme simülatöründe (50N, 1.1 Hz, lateral hareket:1mm, ağız açıklığı:2mm) ile steatit antagonistler ile 5 yıllık yaşlandırmayı taklit etmek için distile su solüsyonu içerisinde 1.200.000 siklus uygulanacak şekilde yaşlandırma işlemi uygulandı. Daha sonra tüm örneklerin kırılma dayanıklılık değerleri üniversal test makinesinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to compare the fracture strength of hybrid ceramic monolithic blocks with glass ceramic crowns reinforced with lithium disilicate without and with thermomechanical aging. Material and methods: Sixty extracted molar teeth were divided into three test group (n=20). For each test group, full crown restorations were fabricated from Cerasmart (GC, Japon), Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Germany) and IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent) monolithic blocks in our study. Aging was not applied to other specimens (n = 10), while dual axis chewing simulator and thermal cycle (5°C-55°C, 6000 cycles) were applied to half of the samples in 20 sample groups (n = 10). Aging was performed in a chewing simulator (50N, 1.1 Hz, lateral movement: 1 mm, mouth opening: 2 mm) to apply 1,200,000 cycles to mimic 5-years aging with steatite antagonists in distilled water solution. Then, fracture strength values of all samples were evaluated in an universal testing machine.