Farklı CAD/CAM materyalleriyle üretilen anterior kuronların termomekanik yaşlandırma sonrası kırılma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of fracture strength of different CAD/CAM materials after thermomechanical aging
- Tez No: 860404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, çiğneme simülatörü ile termomekanik yaşlandırmanın farklı CAD/CAM materyallerinin kırılma değerleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Farklı CAD/CAM bloklarından üretilen 96 adet anterior kuron dört gruba ayrıldı: IPS (IPS e.max CAD 1,5 mm), CD (Celtra Duo 1,5 mm), GC (GC Initial UHT 1,5 mm) ve GC 1 (GC Initial UHT 1 mm). Kuronlar, self-adeziv rezin siman (G-Cem ONE) ile epoksi rezin dayanaklara simante edildi. Her gruptan 12 kuron, üniversal test makinesi (Shimadzu AGS- X) kullanılarak kırma testine tabi tutuldu. Kalan 12 adet kuron kırılma testi öncesi 240.000 döngü ile termal siklus içeren çiğneme simülatörü ile yaşlandırılmalarının ardından kırılma testine tabi tutuldu. İstatistiksel analiz SPSS versiyon 2.0 (IBM Company, Chicago, ABD) kullanılarak yapıldı. Veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey post hoc ve Independent sample t testi ile analiz edildi. Veri analizleri p < 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Bulgular: En yüksek kırılma dayanımı değeri yaşlandırma işlemi uygulanmayan IPS grubunda görülürken (2094,3 ± 399,31 N), en düşük değer yaşlandırma işlemi uygulanan GC 1 grubunda (1216,99 ± 302,96 N) görülmüştür. Yaşlandırma işlemi uygulanmayan örnekler arasındaki, aynı kalınlıktaki IPS, CD ve GC grupları arasında kırılma dayanımı değerleri bakımından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). GC 1 grubunun kırılma dayanımı ise diğer üç gruptan anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study is to evaluate the effect of aging with chewing simulator on fracture strength of different CAD/CAM materials. Material and Method: 96 anterior crowns produced from computer-aided design and computer-aided manufacturing (CAD/CAM) blocks were divided into four groups: IPS (IPS e.max CAD 1.5 mm), CD (Celtra Duo 1.5 mm), GC (GC Initial UHT). 1.5 mm) and GC 1 (GC Initial UHT 1 mm). The crowns were cemented to epoxy resin dies with self-adhesive resin cement (G-Cem ONE). Twelve crowns from each group were subjected to fracture testing using a universal testing machine (Shimadzu AGS-X). The other 12 crowns from each group were subjected to a chewing simulator with 240,000 cycles of thermal cycling before the fracture test, and then they were tested for their fracture resistance. Statistical analysis was performed using SPSS version 2.0 (IBM Company, Chicago, USA). Data were analyzed by one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey post hoc and Independent sample t test. Results: The highest fracture strength value was seen in IPS e.max CAD crowns without aging (2094.3 ± 399.31 N), the lowest value was seen in 1 mm thick GC Initial UHT crowns with aging (1216.99 ± 302.96 N). There was no significant difference in terms of mean fracture strength values between the samples without aging and the IPS, CD and GC groups with the same thickness (p>0.05). The fracture strength of the GC 1 group was found to be significantly lower than the other three groups (p0.05).