Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran hastaların öncesinde aile hekimliği başvurularının değerlendirilmesi
Evalution of primary care attendances of outpatients in health Sciences University Bagcilar Research Hospital psychiatry clinic
- Tez No: 487701
- Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç Aile sağlığı merkezlerinin sağlık sistemine kapı görevi rolünde olması ve görevleri arasında ruh sağlığı hizmetleri olmasına rağmen, bu merkezlere psikiyatrik hastalıklar ile ilgili başvurular oldukça düşüktür. Bu çalışmanın amacı, aile hekimine psikiyatrik hastalıklar için yapılan başvuruları değerlendirerek, bu doğrultuda birinci basamak sağlık hizmetleri temelinde gerekli öneri ve çıkarımlarda bulunmaktır. Yöntem Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine 01.09.2017- 01.10.2017 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran hastalara yüz yüze görüşülerek uygulanan anket formu ile yapıldı. Bu çalışma gözlemsel nitelikte, kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin karşılaştırmalarında ki-kare ve Fisher gerçeklik testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim Despite the fact that family health centers have a role as an entrance to the health care system and mental health services among their duties, the references for psychiatric disordes in these centers are extremely low. The aim of this study is to evaluate the applications made to the family physician for psychiatric diseases and to make suggestions and inferences based on primary health care services in this direction. Method Our research is made with the guest. whom were administered to Bağcılar Education and Research Hospital Psychiatry outpatient clinic between the dates 01.09.2017 and 01.10.2017 with face to face survey for any reason. This is an observational, cross-sectional and descriptive study. In this study, statistical analyzes were evaluated using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program. Chi-square and Fisher reality tests were used in the comparison of the data.