The role of quark-gluon plasma in the early universe
Evrenin başlangıcında kuark gluon plazma'nın rolu
  1. Tez No: 487741
  2. Yazar: SAMI ABDULLAH KHALAF KHALAF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GABER FAISEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Büyük patlamadan hemen sonra, saniyenin milyonda birinde, evrenin kuark-gluon plazmasıyla dolduğu tahmin edilir. Bu plazmanın yüksek sıcaklığı nedeniyle kuvvetli bağlanma sabiti çok küçük olur. Bu kuvvet, kuarks ve gluonlara etki eden kuvvetin büyüklüğünü karakterize eder. Sonuç olarak bu plazmanın içindeki kuarklar ve gluonlar birbirleriyle zayıf etkileşime giren gluons ve kütlesiz kuarkların ideal bir gazı olarak kabul edilebilir. Böylece bu plazmanın özelliklerini enerji yoğunluğunu ve basıncını sıcaklığa ilişkilendiren durum denklemleri ile tanımlanabilir. Bu, relativistik ağr iyon çarpışma deneyleri ve bazı astrofiziksel ölçümler tarafından sağlanan kuarkgluon plazma özellikleri hakkında güncel bilgiler sayesinde literatürdeki birçok modelde yapılmştır.Bu tez çalışmasında bu modellerden üçünü yani, MIT bag modeli, Model 1 ve Model 2'yi gözden geçirilmiştir. Dahası, evrimimizi tanımlayan genel göreliliğin Einstein alan denklemlerini, bu üç modelde erken evrendeki enerji yoğunluğu, basınç ve sıcaklığın evrimini göstermek için çözülmüştür. Bu tür bir çalışma, mevcut evrenimiz,kuark-gluon plazmasıyla dolu bir evrenden geliştiğini anlamak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
In an era of the early Universe at a time estimated to be a millionth of a second after the Big Bang, the Universe was filled with quark-gluon plasma. In this plasma and due to the high temperature the strong coupling constant, that characterizes the magnitude of the strong force acting on quarks and gluons, becomes so small. As a consequence quarks and gluons inside this plasma can be considered as an ideal gas of gluons and massless quarks that weakly interact with each others. Thus, for this plasma, one can describe its characteristics by the equations of states that relate both energy density and pressure to its temperature. This has been done in several models in the literature with the recent information about the properties of the quark-gluon plasma provided by relativistic heavy-ion collision experiments and some astrophysical measurement.In this thesis we review three of these models namely the MIT bag model, Model 1 and Model 2. Moreover we solve Einstein's field equations of the general relativity,that describe our universe, to show the time evolution of energy density, pressure and temperature in the early universe in these three models. This kind of study is important as our present universe evolved from a universe filled with quark-gluon plasma.