Antalya-Konyaaltı plajında doğal radyoaktivite tayini
Determination of natural radioactivity in Antalya-Konyaalti beach
  1. Tez No: 487748
  2. Yazar: SİBEL SEÇKİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GÜNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında Antalya Konyaaltı Plajından toplanan 15 çakıl numunesi için doğal radyonüklidlerin aktivite konsantrasyonları, yani 226Ra, 232Th ve 40K ölçülür. Ölçüm, Süleyman Demirel Üniversitesi gama spektrometri laboratuvarında 3“x3”NaI (Tl) dedektörü içeren bir gama ışını spektrometresi kullanılarak yapıldı. Çalışılan 226Ra, 232Th ve 40K ortalama aktivite konsantrasyon değerleri sırasıyla 31.64 Bq/kg, 26.67 Bq/kg ve 350.42 Bq/kg'dır. Bu doğal radyonüklidlerin konsantrasyonları diğer bazı ülkeler için bildirilen verilerle karşılaştırılmıştır. Doğal radyoaktivitenin radyolojik tehlikesini değerlendirmek için radyum eşdeğer etkinliği, emilen doz oranı, yıllık etkin doz eşdeğeri, iç ve dış tehlike endeksleri, gama endeksi, yıllık gonadal doz eşdeğeri ve aşırı ömür boyu kanser riski hesaplanmıştır. Tüm çakıl numunelerindeki radyum eşdeğer etkinlik değerleri önerilen sınır olan 370 Bq / kg'dan düşüktür. Dış ve iç tehlike indeksi değerleri birlikten daha düşüktür. Dışarıdan hava emilen doz oranı ve araştırılan çakılın mukabil yıllık efektif doz eşdeğeri dünya ortalamasından düşüktür. Aşırı ömür boyu kanser riski, tüm numuneler için dünya ortalamasının altındadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the activity concentrations of the natural radionuclides, namely 226Ra, 232Th and 40K are measured for 15 gravel samples collected from Konyaaltı Beach, Antalya. The measurement was performed using a gamma ray spectrometry that contains a 3“x3”NaI(Tl) detector at gamma spectrometry laboratory of Süleyman Demirel University. The average activity concentration values of 226Ra, 232Th and 40K from the studied are 31.64 Bq/kg , 26.67 Bq/kg and 350.42 Bq/kg respectively. The concentrations of these natural radionuclides were compared with the reported data for some other countries. In order to evaluate the radiological hazard of the natural radioactivity , the radium equivalent activity , absorbed dose rate, annual effective dose equivalent, internal and external hazard indices, gamma index, annual gonadal dose equivalent and excess lifetime cancer risk have been calculated. The radium equivalent activity values in all gravel samples are lower than the recommended limit of 370 Bq/kg. The external and internal hazard index values are less than unity. The outdoor air absorbed dose rate and the corresponding annual effective dose equivalent of gravel investigated are lower than the worldwide average. The excess lifetime cancer risk is less than the world average for all samples.