Başkomutan Tarihi Milli Parkı'nda uygulanan ve potansiyel silvikültürel müdahalelerin irdelenmesi
Investigation of present and potential silvicultural practices in Baskomutan Historical National Park
- Tez No: 487763
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Koruma ve sosyo-kültürel öneme sahip Milli Parklar üzerinde gerçekleştirilen“Başkomutan Tarihi Milli Parkında Uygulanan ve Potansiyel Silvikültürel Müdahalelerin İrdelenmesi”konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında, Milli Parklarda uygulanabilecek potansiyel ormancılık faaliyetlerine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Başkomutan Tarihi Milli Parkında örneklenen alanlarda (bakım, ağaçlandırma ve doğal haline bırakılmış alanlar) boy ve çap ölçümleri ile sayımlar gerçekleştirilmiştir. Veriler istatistiksel analize tabii tutularak elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Yapılan sayımlar sonucunda bakım çalışması uygulanan alanlardan 15, 12 ve 14 Karaçam (Pinus nigra) ve Sarıçam (Pinus sylvestris) bireylerinin bakım amacıyla değişik dönemlerde sahadan uzaklaştırıldığı belirlenmiştir. Çıkarılan bireylerin ortalama dip çaplar 24.7 cm ile 31.0 cm arasında değişmektedir. Karaçam ağaçlandırma sahasından örneklenen 200'er m2 büyüklüğündeki deneme alanlarında 35, 19 ve 17 birey bulunmaktadır. Bu bireylerin boyları 6.4-19.1 metre arasında değişim göstermektedir. Bu sahalarda yapılan ölçümler sonucunda da boy ile çap arasında istatistiksel bakımdan anlamlı ve pozitif (p≤0.05, r=0.351) ilişkiler belirlenmiştir. Silvikültürel uygulamaların gerçekleştirilmediği sahalarda, yapılan gençlik sayımları sonucunda deneme alanlarının tamamında Karaçam gençliği mevcut olup, gençlik sayıları deneme alanlarında sırasıyla 29, 33 ve 37 bulunmuştur. Bu gençliklerin genel olarak aynı çap ve boy grubunda bulunduğu görülmekte olup bu sahalardan örneklenen deneme alanlarında gençliğin boyu ile çapı arasında istatistiksel bakımdan anlamlı ve pozitif (p≤0.05, r=0.813) ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This M.Sc. thesis entitled“Investigation of Present and Potential Silvicultural Practices in Başkomutan Historical National Park”was carried out on national park which was one of the most important gene conservation and social-cultural area to contribute forestry practices of the areas. For the purpose, height and diameter were measured together with number of individuals from the sampled areas at the national park divided into tending, afforestation and natural areas. Collected data was discussed based on results of statistical analysis. Number of removed individuals in different years for tending was 15, 12 and 14 of Black pine (Pinus nigra) and Scots pine (Pinus sylvestris) in the tending area. Diameters at base of removed trees were between 24.7 cm and 31.0 cm in tending area. Numbers of survival individual of Black pine were 35, 19 ve 17 at sampled each 200 m2 areas of afforestation. Height of the individuals was ranged from 6.4 m. to -19.1 m. in the area. There were positive and significant (p≤0.05, r=0.351) relations between height and diameter at base of individuals in afforestation based on results of correlation analysis. Results of the study were discussed for nursery and plantation practices of the species. In natural area numbers of reproduction were sufficient for sustainable forestry. It was 29, 33 and 37 which were at the height and diameter groups in the sampled areas. Positive and significant (p≤0.05, r=0.813) relations between height and diameter at base were also found in this area.