The Kornilov affair: Paving the way for bolshevism
Kornilov meselesi
  1. Tez No: 162984
  2. Yazar: ONUR İŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NORMAN STONE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET İşçi, Onur Master Tezi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Norman Stone Mayıs 2005 1917 yılının yaz mevsiminde, Rusya'nın Doğu Cephesi savunma hattı dağılınca, General L. G. Kornilov Başkomutan olarak atanarak ordunun başına getirildi. Kornilov, cesareti ve 1. Dünya Savaşı öncesindeki hizmetleri ile Geçici Hükümet'in takdirini kazanmış bir askerdi. Göreve getirildiği andan itibaren, yalnızca ordunun mukavemetini arttırmak için değil, muhtemel bir Bolşevik ayaklanmasını bastırmak için de gerekli tedbirleri almaya çalıştı. Diplomatik usullere olan yabancılığına rağmen, dikkate değer bir destek toplayarak liberal- muhafazakar çevrelerin odağı haline geldi. Başbakan Kerenski ise, darbenin Bolşevik kanadından değil, sağdan geleceğini savunarak giderek güçlenen Kornilov taraftarlarına karşı ihtiyatlı, ve kimi zaman düşmanca bir politika izledi. Geçici Hükümet liderinin, İşçi ve Askerler Sovyet'i ile muhalefetten kaçınması ise Bolşevik cephesindeki gelişmelerin gözardı edilmesine sebep oldu. Bu tez çalışmasında iki kamp arasındaki ilişkilerin giderek bozulduğu 1917 yılının Temmuz ve Eylül aylan arasındaki dönem incelenerek, General Kornilov'un Geçici Hükümet'e karşı hangi sebeplerden dolayı ayaklandığı açıklanmaya çalışılacaktır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İşçi, Onur M. A. Department of International Relations Supervisor: Prof. Norman Stone May 2005 By the summer of 1917, when the dissolution of the Russian defense in World War I reached its climax, General L. G. Kornilov was appointed as the Supreme Commander-in-Chief of the Russian Army. Kornilov was a passionate fighting general with legendary valor, who not only tried to revitalize Russia's combative forces, but also labored to contain a possible Bolshevik insurgence. Despite his flaws in diplomatic communication skills and the ultimative language he employed, he attracted much support and gradually became the center of liberal- conservative circles. Prime Minister Kerensky, however, despised Kornilov and his increasing reputation because he obsessively feared a right-wing coup. This conviction together with his reluctance to stand against the Soviet, had led the Premier to turn a blind eye on the Bolsheviks' preparations for the imminent armed uprising. This study will cover the period from July 1917 to September 1917, when bilateral affairs between the two camps of dramatis personae gradually exacerbated, and will seek to analyze the circumstances under which Kornilov rose against the Provisional Government. m