Kuş tüyünden esinlenen yüzeylerde sürüklemenin azaltılması
Drag reduction on bird feather inspired surfaces
  1. Tez No: 487842
  2. Yazar: AHMET İLYAS KODAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RIZA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde giderek azalan yakıt kaynakları, ulaşımda yakıt harcamasının azaltılması yönündeki çalışmalara önem kazandırmıştır. Yüzeylerde sürüklemeyi azaltmak bu alanda önemli bir yöntemdir. Örneğin, sürükleme sadece bir geminin gövde formunu optimize ederek değil ayrıca yüzey yapısı da değiştirerek azaltılabilir. Köpek balığı derisi ilham alınmış yüzeyler sürüklemeyi %10'a kadar azaltırken kuş tüyü ilham alınarak yapılmış yüzeylerde azalma %20'lere kadar çıkmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak kuş tüyünden esinlenerek hazırlanmış iki boyutlu yüzeyleri bilgisayar destekli hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) ile analizi yapılarak, sürükleme azaltma parametrelerinden olan kayma gerilmeleri incelenmiştir. İki boyutlu modelleri referans alarak üç boyutlu geometriler modellenmiş ve yine aynı şekilde analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları literatürde daha önceden yapılmış deneysel çalışmalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasingly scarce fuel resources have gained importance in recent years to reduce fuel consumption in transportation. Reducing drag on the surface is an important method in this area. For example, drag can be reduced not only by optimizing the hull form of a ship, but also by altering its surface structure. Shark skin inspired surfaces reduce drag by up to 10%, while bird feather inspired surfaces reduce the drag up to 20%. In this study, two dimensional surfaces inspired by bird feathers were analyzed with computer aided computational fluid dynamics (CFD) and the shear stresses of the drag reduction parameters were investigated. Three dimensional geometries were modeled with reference to two dimensional models and analyzed in the same way. The results of the analysis are compared with experimental studies that have been done previously in the literature.