Farelerde oluşturulan deneysel depresyon modelinde Epigallokateşin-Gallat'ın etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of Epigallocatechin Gallate in experimental depression model of mice
  1. Tez No: 577294
  2. Yazar: ARSLAN SAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ İHSAN KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Depresyon yaygın bir hastalık olup, prevansı %5 civarındadır. Depresyon patofizyolojisinde monoamin eksikliği, kortizol yüksekliği, beyin türevli nörotrofik faktör (BDNF) eksikliği, glutamat artışı ve inflamasyonun rolü olduğu bildirilmektedir. Bugüne kadar kullanılan ilaçların büyük bir kısmı monoamin eksikliğini gidermek yoluyla antidepressif etkilerini göstermektedir. Depresyonun patofizyolojisinde rolü olduğu ileri sürülen kortizol artışı ve inflamatuar faktörlerle ilgili henüz etkili bir tedavi protokolü geliştirilememiştir. Epigallokateşin gallat (EGCG), yeşil çayda bulunan flavonoid türevi bir maddedir. Antiinflamatuar ve antioksidan aktiviteye sahip olduğu çeşitli çalışmalarda ortaya konulmuştur. Aynı zamanda anksiyolitik etkiye de sahiptir. Bu çalışmada EGCG'in antiinflamatuar mekanizmalar üzerinden potansiyel antidepresif etkisini araştırmayı planladık. Bu amaçla çalışmada 7 gruba (n=10) ayrılmış farelerde“Porsolt'un zorlu yüzme testi”uygulanarak EGCG'in etkisini, klasik antidepresan ilaçların (paroksetin, venlafaksin, moklobemid) antidepresif etkileri ile karşılaştırdık. Ayrıca etkili EGCG dozunda (100mg/kg) farelerde tedavi öncesi ve sonrası kortikosteron (insanda kortizol) ve IL-6 düzeylerine bakıldı. Klasik antidepresanlarla karşılaştırıldığında EGCG'in 25 mg/kg ve 50 mg/kg dozu anlamlı etki göstermezken, 100 mg/kg dozunun anlamlı düzeyde antidepresif etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Depression is a common disease with a prevalence of around 5%. Monoamine deficiency, cortisol elevation, brain-derived neurotrophic factor (BDNF) deficiency, glutamate increase, and inflammation have been reported to have roles in the pathophysiology of depression. Most of the drugs used so far have antidepressant effects by eliminating monoamine deficiency. There is no yet effective treatment protocol for cortisol increase and inflammatory factors suggested to play a role in the pathophysiology of depression. Epigallocatechin gallate (EGCG) is a flavonoid derived substance found in green tea. It has been reported in various studies to have anti-inflammatory and antioxidant activity. It also has an anxiolytic effect. In this study, we planned to investigate the potential anti-depressive effect of EGCG on anti-inflammatory mechanisms. For this purpose, we compared the effect of EGCG with the anti-depressive effects of classical antidepressant drugs (paroxetine, venlafaxin, moclobemide) by applying“Porsolt's forced swim test”in 7 groups (n =10) of mice. In addition, cortisol and IL-6 levels were measured before and after treatment in mice at effective EGCG dose (100 mg/kg). Compared to classical antidepressants, EGCG showed no significant effect of 25 mg/kg and 50 mg/kg, whereas the 100 mg/kg dose showed a significant anti-depressive effect.