İlköğretim fen bilimleri dersi maddenin tanecikli yapısı ünitesinin öğretiminde probleme dayalı öğrenme yönteminin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of problem based teaching method in teaching the particulate structure of matter unit in primary science course
- Tez No: 487946
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, PDÖ' nün öğrencilerin“Maddenin Tanecikli Yapısı”konusundaki akademik başarılarına, fen bilimleri dersine karşı tutumlarına, fen bilimleri dersine yönelik başarı güdülerine etkisini incelemektir. Ayrıca, PDÖ' nün fen eğitiminde uygulanabilirliğine yönelik öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, yarı-deneysel araştırma deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Cengiz Topel Ortaokulu 6/A (deney grubu) ve 6/B (kontrol grubu) sınıflarında bulunan 53 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama 2014- 2015 eğitim yılında 5 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda probleme dayalı öğrenme yöntemiyle ders işlenirken, kontrol grubunda müfredat olduğu gibi uygulanmıştır. Nicel veriler; akademik başarı testi, fen bilimleri dersine karşı tutum anketi, başarı güdüsü testi, nitel veriler ise yazılı görüşler ile toplanmıştır. Çalışmada ki verilerin analizleri bağımsız gruplar t- testi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma öncesinde deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin Fen Bilimleri dersindeki başarılarında, derse karşı tutumlarında ve başarı güdülerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, araştırma sonrasında deney ve kontrol grupları arasında öğrencilerin başarılarında, derse karşı tutumlarında ve başarı güdülerinde deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca uygulanan program ile ilgili öğrenci görüşleri alınmış ve öğrencilerin program hakkında olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of 'Problem Based Learning'(PLB)on students' academic success with respect to Particulate Nature of Structure, their attitude towards science class, and their achievement motivation regarding science class. It is also aimed to determine the applicability of 'problem based learning'in the science education. The study was carried out by using the quasi experimental research design. The sample of the study, (Cengiz Topel Secondary School 6/A experimental group and 6/B control group consist of total 53 students). The study has been conducted during 5 weeks in 2014- 2015 academic year. While problem- based learning method is implemented for the experimental group in the control group the curriculum has been applied as it is. The data collection tools are; academic achievement test, attitude surveys towards science courses, achievement motivation test, and written opinion form interviews. Analyzes of the data were performed by independent groups T- test. Before the study, while there was no statistically a significant difference in the control group and experimental group students' achievement in their Science studies, their attidudes towards the lessons and in their motivation for success, following the study statistically a significant difference was found in favor of expeimental group on view of students' achievement, their attidudes towards the lessons and in their motivation for success between two groups. In addition, students written opinion were taken about applied method and it was observed that students had positive opinions about it.