Jigsaw tekniğinin 6.sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Maddenın Tanecikli Yapısı Ünitesinın öğretiminde öğrenci başarısına etkisi
The effect of jigsaw technique on student achievement in 6 grade Science and Technology Course the Pariculate Nature of Matter Units teaching
- Tez No: 354675
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı işbirlikli öğrenme yöntemi jigsaw tekniğinin, 6.sınıf Maddenin Tanecikli Yapısı Ünite'sinin öğretiminde öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersindeki akademik başarılarına ve bilginin kalıcılığına etkisini incelemektir. Araştırmada ayrıca jigsaw tekniği ile ilgili öğrenci görüşleri de tespit edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Konya ili Kulu ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 6.sınıflarında okuyan, 34 kız ve 36 erkek öğrenci oluşturmuştur. Araştırma 2012-2013 öğretim yılının birinci döneminde, beş hafta boyunca uygulanmıştır. Sınıflar seçkisiz atama yöntemiyle deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Öğretilmek üzere“Maddenin Tanecikli Yapısı Ünitesi”seçilmiştir. Ünite deney grubunda jigsaw tekniği, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemlerine göre işlenmiştir. Araştırmada ölçme araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış ve güvenirliği 0.88 olarak hesaplanmış 35 sorudan oluşan Maddenin Tanecikli Yapısı akademik başarı testi (mABT) kullanılmıştır. Jigsaw tekniği hakkındaki görüşleri belirlemek için ise 15 sorudan oluşan ve güvenirliği 0.70 olarak hesaplanmış Jigsaw Görüş Ölçeği (JGÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde ise bağımsız örneklem t-testinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda, iki grubun akademik başarı seviyelerinde deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur (p=.043). Ayrıca uygulanan öğretim tekniğinin etki büyüklüğü (Cohen's d) 0.49 olarak bulunmuştur. mABT son test olarak uygulandıktan 12 hafta sonra kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmış ve deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu sonuçlardan yola çıkılarak, 6.sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Maddenin Tanecikli Yapısı Ünitesi'nin öğretiminde jigsaw tekniğinin geleneksel öğretim yöntemlerine göre daha etkili olduğu ve anlamlı bir öğrenme gerçekleştiği için kalıcılık puanlarında da deney grubu lehine anlamlı bir fark oluştuğu söylenebilir. Buna ek olarak, öğrencilerin işbirlikli öğrenme ile ilgili görüşlerinin genellikle olumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims of this study were to determine the effect of cooperative learning instruction on students academical achievements and effectiveness of method on retention of knowledge in science courses. In addition, students opinions about the cooperative learning method were obtained. The sample of this study consisted of 70 students from two different six grade classes in which were taught by the same teacher in a state elementary school. The research was carried out during the first semester of 2012-2013 educational year for during five weeks. Groups were chosen randomly as a control and an experimental group. The unit of“The Particulate Nature of Matter”was chosen and taught to the experimental group by using jigsaw technique and to the control group by using traditional teaching methods.. The measurement instruments used in the study were the academical knowledge test and a test requesting students opinions on jigsaw technique. Independent samples t-test was implemented to analyze data of the study. In conclusion, it has been found that there were significant differences between achievements and the retention of knowledge of the two groups. Judging from this result, it could be said that the jigsaw technique was more effective than the traditional teaching methods on science achievement and the retention of knowledge. In addition, student opinions pertaining to the jigsaw technique has come out positive.