TÜBİTAK 4006 bilim fuarları kapsamında hazırlanan fen projeleri hakkında çalışmalara katılan farklı kesimlerin görüşleri
Views of different participants in studies about science projects prepared in scope of TUBITAK 4006 scientific fairs
  1. Tez No: 487945
  2. Yazar: HAMZA SOYUÇOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR URAL KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı; TÜBİTAK 4006 bilim fuarları kapsamında hazırlanan fen projeleri hakkında çalışmalara katılan farklı kesimlerin görüşleri tespit etmektir. Bu çalışmada Özel durum yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2015-2016 öğretim yılında Ağrı ilinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştiren okullar ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Ağrı il kapsamında bilim fuarlarına fen alanındaki projelerle aktif olarak katılan 70 öğrenci, projelere danışmanlık eden 40 fen bilimleri öğretmeni, bilim fuarlarına fen projeleriyle aktif olarak katılan 30 öğrenci velisi ve bilim fuarlarının sergilendiği 23 okulun müdürü oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılmak üzere araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan öğrenci anketi, öğretmen anketi, veli anketi ve okul müdürü anketi kullanılmıştır. Oluşturulan öğrenci, öğretmen, veli ve okul müdürleri ile ilgili anket formları iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik özellikler, ikinci bölümde ise bilim fuarlarında sergilenen fen projeleri ile ilgili görüşlerini tespit etmeyi amaçlayan sorular bulunmaktadır. Verilerin analizinde frekans ve yüzdelik hesapları yapılmıştır. Ayrıca açık uçlu soruların analizinde ise betimsel ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; genel anlamda öğrenci, öğretmen, öğrenci velisi ve okul müdürlerinin bilim fuarlarının fen eğitimine olumlu katkılar sağladığı görüşünde olduğu belirlenmiştir. Çalışmada araştırmaya katılan öğrencilerin 92,8%'nin bilim fuarlarına kendi isteği ile katıldığı saptanırken, bilim fuarında yer alan projelerin 57,5 % öğrenciler değil de öğretmenler tarafından belirlendiği saptanmıştır. Çalışmada Bilim fuarlarına fen alanındaki projelerle katılmanın öğrencilere günlük hayatta karşılaşacağı problemlerin çözümünde 95,7% ile yardımcı olacağı, bilim insanı olma yönünde ise 91,4% ile katkı sağladığı tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin 34,7%'si bilim fuarlarına gönüllü olarak katılmadıklarını saptanmıştır. Projeye danışmanlık yapan öğretmenlere yönelik bilim fuarları hakkında seminer ve bilgilendirme toplantısı yapılması çalışmanın önerileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; TUBITAK 4006 science fairs within the scope of scientific projects on the work of the different sections of the views to determine. The special case method is used in this study. The research was carried out with the schools that carried out TUBITAK 4006 Science Fair in the province of Agri in the 2015-2016 school year. The sample of the study consists of 70 students who actively participate in science projects in science fairs within the province of Agri, 40 science teachers who counsel projects, 30 student students who actively participate in science fairs with science projects and 23 school administrators who are exhibited science fairs. The student questionnaire, teacher questionnaire, parent questionnaire and school principal questionnaire, which were developed by the researcher, were used to collect data in the study. Questionnaires about students, teachers, parents and school principals are composed of two parts.In the first part, demographic characteristics are discussed. In the second part, there are questions aiming to determine opinions about science projects exhibited in science fairs. In the analysis of the data, frequency and percentage calculations were made. In the analysis of open-ended questions, descriptive and content analysis methods were used. .In the results of working; In general terms, it is determined that students, teachers, students and parents and school principals think science fairs contribute positively to science education. It was determined that 92.8% of the students who participated in the study participated in science fairs voluntarily, 57.5% of the projects in science fair were determined by teachers rather than students.It has been determined that participating science fairs with science projects will contribute to the students with 95.7% in solving the problems that they will face in daily life and contributing 91.4% to become scientists. It was also found that 34.7% of the teachers did not voluntarily participate in science fairs. Seminars and informative meetings on science fairs for teachers who provide consultancy to the project are among the proposals of the study.