Selection of best eccentric presses considering production capacity and maintenance by using VIKOR method
Üretim kapasitesi ve bakımı göz önüne alınarak en iyi eksantrik presin VIKOR yöntemi ile seçimi
- Tez No: 487993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KENTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sıcak veya soğuk dövme, imalat sanayinde malzemeye şekil veren en önemli proseslerden birisidir. Bu işlem dövme presleri sayesinde çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Her parçanın ebadına ve ağırlığına göre farklı vuruş gücüne sahip presler kullanılır. Dövme işlemi sonrasında, bu prosesi oluşturan tezgahlarda meydana gelen arızalar hem ürün kalitesini hem de dövülmüş malzeme adedini önemli derecede etkilemektedir. Bu arızaların meydana geleme sebebi hem üretim hem de bakım kaynaklı olabilir. Üretim içi arızalar ve duruşlar genellikle hat organizasyonu, planlama ve verilen eğitimlerin yetersizliğinden meydana gelir. Bakım kaynaklı arızalar ise tezgâhın bakımını zamanında yapmama, planlı ve periyodik bakımları yapmamanın bir sonucudur. Tezgâhların belli bir dönem boyunca hangisinin daha verimli üretim yaptığı bilgisi döveme veya diğer imalat yapan sanayilerde çok önemlidir. Bu durum fabrikanın OEE si ile doğrudan ilişkilidir. Çok yönlü karar verme yöntemleri (MCDM) ile ilgili pek çok alanda çalışmalar yapılmıştır. Malzeme seçiminden coğrafi bölge seçimine kadar pek çok konuda araştırma yapılmıştır. Bu yöntemlerin en bilinenlerden bazıları TOPSIS, AHP ve VIKOR dur. Bu çalışmada, dövme yöntemiyle imalat yapan bir tesiste üretimde meydana gelen hem üretimsel hem de bakım kaynaklı duruşları göz önüne alarak VIKOR yöntemi ile hangi dövme hattının daha verimli çalıştığı ortaya çıkarılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hot or cold forging is one of the most significant processes that shape the materials in the industry. This process can be done very quickly with forging presses. According to the size and weight of its parts, presses with different stroke power are used. After the forging process, defects that occur in the looms that form this process are affecting both the quality of the product as well as the quality of the forged material. These failures can be caused by both production and maintenance. Defects and downtime in production often result in inadequate line organization, planning and education. Maintenance-related failures are a result of not performing timely maintenance and not performing scheduled and periodic maintenance. The knowledge that which is produced more efficiently in a certain period of the forging is very important in the industries that are making or other manufacturing. This is associated with the OEE of the plant. Many areas of work on multi criteria decision making (MCDM) have been conducted. Many topics have been researched, ranging from material selection to geographical selection. Some of the best known of these methods are TOPSIS, AHP and VIKOR. In this study, it was aimed to find out which forging line worked more efficiently with the VIKOR method, taking into consideration both the production and maintenance-oriented downtime that occurred during the manufacture of a forging manufacturing method.