Kompartımental Schiff bazlarının bakır komplekslerinin sentezi, bunların lantan(III), neodimyum(III) ve gadolinyum(III) iyonları ile kompleks verme yatkınlığı ve yapılarının karakterizasyonu
Synthesis of copper complexes of compartmental Schiff bases, tendency of complexation with lanthanum(III), neodymium(III) and gadolinium(III) ions and characterization of their structures
  1. Tez No: 488036
  2. Yazar: ELİF AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada ilk aşamada; diaminlerle (1,2-diaminoetan, 1,3-diaminopropan, 1,4-diaminobütan) türevlendirileren o-vanilin ile üç Vanen tipi kompartımental Schiff bazı sentezlendi. İkinci aşamada; sentezlenen bu kompartımental Schiff bazları Cu(CH3COO)2.H2O ile kompleksleştirilerek tek çekirdekli Cu(II) kompleksleri (CuL1, CuL2 ve CuL3) hazırlandı. Daha sonra 3d-4f komplekslerini sentezlemek için literatürlerde yer alan dört farklı yöntem tespit edildi. Bu yöntemler kullanılarak bazı lantanit tuzlarıyla [La(NO3)3.6H2O, Nd(NO3)3.6H2O ve Gd(NO3)3.6H2O] çok çekirdekli heterometalik kompleksler sentezlenerek kompleks verme yatkınlıkları incelendi. Ayrıca, heterometalik 3d-4f kompleks sentezi için yöntem C'nin kompleksleşmeye daha yatkın olduğu belirlendi. İzole edilebilen ligant ve metal komplekslerinin yapıları FT-IR, Raman, NMR, UV-Vis, TG ve elementel analiz vb. spektroskopik yöntemlerle karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, in the first stage; the three Vanen-type compartmental Schiff bases were synthesized with o-vanillin derivatized with diamines (1,2-diaminoethane,1,3-diaminopropane, 1,4-diaminobutane). In the second stage; these synthesized compartmental Schiff bases (CuL1, CuL2 and CuL3) were complexed with the Cu(CH3COO)2.H2O to prepare mononuclear Cu(II) complexes. Then four different methods in literatures were determined to synthesize 3d-4f complexes. Using these methods, the tendency of the complexes to synthesize polynuclear heterometalic complexes with some the lanthanide salts [La(NO3)3.6H2O, Nd(NO3)3.6H2O and Gd(NO3)3.6H2O] was investigated. Furthermore, it has been determined that method C for the synthesis of heterometallic 3d-4f complexes is in more tendency to complexation. Isolated ligand and metal complexes structures were characterized by spectroscopic methods such as FT-IR, Raman, NMR, UV-Vis, TG and elemental analysis.