Koyunlarda danofloksasinin plazma ve süt dağılımı üzerine dozaj rejiminin etkisi
Effect of dosage regimen on plasma and milk distribution of danofloxacin in sheep
  1. Tez No: 939070
  2. Yazar: AIDAI ZHUNUSHOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Danofloksasin, koyunlarda duyarlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için farklı dozaj rejimlerinde kullanılabilir. Ancak danofloksasinin plazma ve süt dağılımı, farklı dozaj rejimlerinde değişebilir. Danofloksasinin plazma ve süt dağılımındaki değişiklikler, ilacın farmakodinamik etkinliğinde ve sütte kalıntı düzeylerinde hayvan ve insan sağlığını etkileyebilecek değişikliklere neden olabilir. Bu çalışmada koyunlarda danofloksasinin plazma ve süt farmakokinetiği, birikimi, plazma ve süt proteinlerine bağlanma oranı, sütte kalıntı arınma süresi ve ≤1 µg/mL'lik MİK sınır değerleri ile bu çalışmadan elde edilen farmakokinetik veriler kullanılarak farmakokinetik/farmakodinamik parametrelerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışma, 16 baş sağlıklı ve laktasyon dönemindeki (75-80 günlük) Merinos ırkı koyunlar (65,07±6,17 kg) üzerinde paralel farmakokinetik dizayna göre gerçekleştirildi. Sağlıklı ve laktasyon dönemindeki 16 baş koyun danofloksasin farmakokinetiğini belirlemek için rastgele 2 gruba ayrıldı. Danofloksasin, grup 1'deki koyunlara 1,25 mg/kg, grup 2'deki koyunlara ise 6 mg/kg dozunda her 24 saatte bir 7 gün boyunca uygulandı. Danofloksasinin ilk (1. doz) ve son (7. doz) uygulamasını takiben alınan plazma ve süt örneklerindeki konsantrasyonları yüksek basınçlı sıvı kromatografisi-UV kullanılarak belirlendi. Farmakokinetik parametreler non-kompartmental metot kullanılarak analiz edildi. Danofloksasinin sütten arınma süresi WTM 1,4 yazılımı kullanılarak hesaplandı. Danofloksasin, 1,25 ve 6 mg/kg dozların 7. dozunu (kararlı durum) takiben plazmada sırasıyla 24. ve 48. saate, sütte ise 48. ve 96. saate kadar tespit edildi. Dozla normalize edilen plazma ve süt Cdoruk ve EAA0-24 değerleri, 1. dozu takiben doz grupları arasında benzerdi. Ancak, kararlı durumda dozla normalize edilen Cdoruk ve EAA0-∞, 6 mg/kg dozda 1,25 mg/kg doza göre plazmada azalırken sütte arttı. (EAA0-∞)Süt/(EAA0-∞)Plazma oranı, 6 mg/kg dozda (17,68) 1,25 mg/kg dozdan (13,34) önemli oranda daha yüksekti. Danofloksasinin 1,25 ve 6 mg/kg dozlar için birikim oranı (R) sırasıyla 0,82 ve 0,80'idi. Danofloksasinin plazma ve süt proteinlerine bağlanma oranı sırasıyla %30,5±6,7 ve %36,9±10,8 ile doza bağlı azalma sergiledi. Danofloksasinin sütte kalıntı arınma süresi, 1,25 ve 6 mg/kg dozların uygulanmasını takiben 30 µg/kg'lık MRL değeri için sırasıyla 55,56 ve 107,88 saat olarak belirlendi. Danofloksasin optimal plazma ve süt fEAA0-24/MİK oranını (>125) 1,25 mg/kg doz için sırasıyla ≤0,016 ve ≤ 0,25 µg/mL, 6 mg/kg doz için ise sırasıyla ≤ 0,063 ve ≤ 1 µg/mL MİK değeri olan bakteriler için sağladı. Klinisyenler, danofloksasinin etkinliği için dozaj rejimlerini plazma ve süt dağılım değişikliklerine göre ayarlamalı ve sütteki kalıntı düzeylerini izlemelidir.
Özet (Çeviri)
Danofloxacin can be utilized in varying dosage regimens for the treatment of infections caused by sensitive bacteria in sheep. However, its plasma and milk distribution may vary with different dosing strategies. Changes in the distribution of danofloxacin in plasma and milk could influence the pharmacodynamic efficacy of the drug and the residue levels in milk, potentially affecting both animal and human health. This study aimed to determine the pharmacokinetics of danofloxacin in plasma and milk, accumulation ratio, binding to plasma and milk proteins, withdrawal time for milk, and pharmacokinetic/pharmacodynamic parameters utilizing the minimum inhibitory concentration (MIC) threshold of ≤1 µg/mL and pharmacokinetic data obtained from this study. The study was conducted on 16 healthy, lactating Merino ewes (75-80 days post-lambing, weighing 65,07±6,17 kg) following a parallel pharmacokinetic design. The ewes were randomly divided into two groups to evaluate the pharmacokinetics of danofloxacin. Group 1 received danofloxacin at a dosage of 1,25 mg/kg, while Group 2 received 6 mg/kg, administered every 24 hours for 7 days. Concentrations in plasma and milk samples collected after the 1. and 7. (steady-state) doses were determined using high-performance liquid chromatography-UV. Pharmacokinetic parameters were analyzed using non-compartmental methods, and the withdrawal time for milk was calculated using WTM 1,4 software. Following the 7. dose, danofloxacin was detectable in plasma up to 24 and 48 hours for the 1,25 and 6 mg/kg doses respectively, and in milk up to 48 and 96 hours respectively. Dose-normalized plasma and milk Cmax and AUC0-24 values were similar between dosage groups after the 1. dose. However, at steady-state, dose-normalized Cmax and AUC0-∞ in plasma decreased with the 6 mg/kg dose compared to the 1,25 mg/kg dose, while they increased in milk. The (AUC0-∞)Milk/(AUC0-∞)Plasma ratio was significantly higher at the 6 mg/kg dose (17,68) compared to the 1,25 mg/kg dose (13,34). Accumulation ratio (R) for the 1,25 and 6 mg/kg doses was 0.82 and 0.80, respectively. The protein binding ratios of danofloxacin in plasma and milk were found to be 30.5±6.7% and 36.9±10.8%, demonstrating a dose-dependent decrease. The milk withdrawal time for residue levels corresponding to the MRL value of 30 µg/kg was determined to be 55,56 hours for the 1,25 mg/kg dose and 107,88 hours for the 6 mg/kg dose. Danofloxacin achieved optimal plasma and milk fAUC0-24/MIC ratios (>125) for bacteria with MIC values of ≤0,016 and ≤0,25 µg/mL for the 1,25 mg/kg dose, and ≤0,063 and ≤1 µg/mL for the 6 mg/kg dose. Clinicians should adjust dosage regimens according to the variations in plasma and milk distribution of danofloxacin and monitor residue levels in milk to ensure the drug's efficacy.