Zenginleştirilmiş peynir altı suyu ile kefir biyokütlesi üretimi: Proses parametrelerinin optimizasyonu ve fermantasyon kinetiğinin incelenmesi
Kefir biomass production with enriched whey: Optimization of process parameters and investigation of fermentation kinetics
- Tez No: 488231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KILIÇ APAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Chemical Engineering, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Seçilen farklı kültür ortamları için (peynir altı suyu, süt katkılı peynir altı suyu ve yoğurt katkılı peynir altı suyu) kefir biyokütle artışı ve fermantasyon kinetiği farklı sıcaklık (17°C, 27°C ve 37°C) ve farklı başlangıç kefir tane konsantrasyonlarında (%2.5, %5 ve %7.5) ayrıca incelenmiştir. İncelenen tüm kültür ortamlarında, kefir biyokütle artışı için optimum sıcaklığın 27°C, optimum başlangıç tane konsantrasyonu ise %5 olduğu belirlenmiştir. Biyokütle artışı ve fermantasyon kinetiği için modelleme çalışmaları gerçekleştirilmiş, farklı substrat bileşimlerinde kefir biyokütle artışının Monod Kinetiğine uygunluğu ayrıca incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Kefir biomass increase and fermentation kinetics were also examined at different temperatures (17°C, 27°C and 37°C) and different initial kefir grain concentrations (2.5%, 5% and 7.5%) for selected cultivation mediums (whey and whey enriched with milk and yoghurt). Optimum temperature and initial grain concentration for kefir biomass increase were obtained as 27°C and 5% for all mediums examined. Modelling studies were performed to represent the kefir biomass growth and fermentation kinetics. The fitness of the kefir biomass growth to the Monod kinetics was also examined.