Lactobacillus sanfranciscensis üreme koşullarının optimizasyonu ve ekşi hamur ekmeği üretiminde starter kültür olarak kullanımı
Optimization of growth conditions of lactobacillus sanfranciscensis and its use as starter culture for sourdough bread production
  1. Tez No: 488286
  2. Yazar: FİLİZ DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET YEKTA GÖKSUNGUR, DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda, eski bir ekmek üretim metodu olan ekşi hamur ekmeğine yönelik talep artmıştır. Lactobacillus sanfranciscensis, ekşi hamurun mikroflorasında bulunan en önemli bakteridir. Bu çalışmada, L. sanfranciscensis'in gelişmesi üzerine etkili besi ortamı bileşenleri Plackett Burman (PB) deneysel tasarım yöntemi ile belirlenmiş ve maltoz, hidrolize soya ortamı ve maya ekstraktının L. sanfranciscensis'in gelişmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Cevap Yüzey Yöntemi kullanılarak maltoz konsantrasyonu % 1.86 w/v, maya ekstraktı konsantrasyonu % 2.39 w/v ve hidrolize soya ortamı % 0.68 w/v optimum seviyeler olarak belirlenmiştir. Optimum besi ortamı bileşiminde geliştirilen L. sanfranciscensis hücreleri kullanılarak ekşi hamur üretilmiş ve bu hamur ekşi hamur ekmeği üretiminde kullanılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise ekşi hamur ekmeklerine ait kalite özellikleri incelenmiştir. Buna göre L. sanfranciscensis kullanılarak üretilen ekmeklerin küçük hacimli ve pişme kaybı değerinin ise düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing demand for sour dough, an old method of bread production. Lactobacillus sanfranciscensis is the most important bacteria found in sour dough microflora. In this study, the effect of different fermentation medium components on the development of L. sanfranciscensis was determined by Plackett Burman (PB) experimental design. Maltose, Tryptic Soy Broth, and yeast extract were found to be effective in the growth of L. sanfranciscensis. Response Surface Method (RSM) was used to optimize the medium components required for the growth of L. sanfranciscensis. Optimum fermentation medium was found to contain 1.86 % (w/v) maltose, 2.39 % (w/v) yeast extract and 0.68 % (w/v) Tryptic Soy Broth. Sour dough was produced using L. sanfranciscensis developed under optimum nutrient conditions and this dough was used in the production of sour dough bread. In the last part of the study, quality characteristics of sour dough breads were examined. The bread produced with L. sanfranciscensis has a small volume and the cooking loss value was low.